ПРОМЕНЕ НА ГЛОБАЛНОМ ТРЖИШТУ НОВЦА: Долар ојачао на четворомесечни максимум према евру
ДОЛАР је достигао данас четворомесечни максимум према евру и двонедељни највиши ниво према јапанском јену, јер су се трговци позиционирали за раније смањење програма подстицаја Федералних резерви (ФЕД).
Фото: П. Милошевић
Америчка валута се тргује на нивоу од 1,1742 долара за евро, настављајући раст од 0,6 посто забележен у петак, извештава Ројтерс.
Оваквом кретању долара допринео је извештај о снажном запошљавању у САД-у за јул 2021, који је подстакао инвеститоре да се кладе да би ФЕД могао да почне са смањењем куповине обвезница већ ове године и са повећањем каматних стопа 2022.
Према јапанској валути долар је ојачао на 110,37 јена, након раста од 0,4 процента крајем прошле седмице, а напредовао је и према британској фунти достижући двонедељни максимум од 1,38565 долара за фунту.
Према извештају америчког Министарства рада објављеном у петак, број запослених на платним списковима компанија у непољопривредном сектору порастао је за 943.000 у односу на 870.000 колико су предвиђали економисти у анкети Ројтерса. Бројке о запошљавању за мај и јун су такође ревидиране навише.
ФЕД је поставио као услов за пооштравање монетарне политике опоравак тржишта рада, а већина америчких званичника подржава становиште да ће актуелни скок инфлације бити пролазног карактера, мада се води дебата о томе колико би тај привремени раст потрошачких цена могао да потраје.
Прошле седмице, потпредседник ФЕД-а Ричард Кларида наговестио је да би услови за повећање каматних стопа могли да буду испуњени најкасније до 2022.
У фокусу тржишних актера ће ове недеље бити извештај о инфлацији у САД-у који треба да буде објављен у среду.
Берза у Токију данас не ради због државног празника, а затворено је тржиште капитала у Сингапуру.
Препоручујемо
РУСИЈА НАСТАВЉА ДА СЕ ОСЛОБАЂА ДОЛАРА: Са 96 милијарди смањен на четири
17. 07. 2021. у 08:09
ЗАМРЗЛИ НОВАЦ ПАЛЕСТИНЦИМА: Израелска влада стопирала трансфер 200 милиона долара
12. 07. 2021. у 12:38
"ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА" Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку
ПРВИ резултати истраге трагедије која је откривена у суботу ујутру у породичној кући у близини „Слободине“ раскрснице у Чачку, говоре да је Владимир Чарапић (47) ножем преклао врат својој мајци Мили (72), а потом и свом оцу Неђу (79). Затим је себи истим сечивом нанео више убода по грудима и стомаку, а на крају је пререзао вене леве руке и тако на смрт искрварио.
07. 12. 2025. у 13:36
НОВО РЕШЕЊЕ ЗА УКРАЈИНУ: Европа прави план у случају да се САД повуку из конфликта
ЕВРОПСКЕ дипломате припремају сценарио подршке Украјини у случају повлачења САД из конфликта, преноси Блумберг, позивајући се на изворе.
07. 12. 2025. у 13:19
Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића
ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.
07. 12. 2025. у 11:41
Коментари (0)