ТАЛИБАНИ УШЛИ У КАНДАХАР! Почеле борбе у предграђу, власти демантују
ТАЛИБАНИ су ушли у Кандахар на југу Авганистана, преноси агенција РИА Новости позивајући се на изворе.
Фото: AP Photo
У једном делу града се воде борбе, а има жртава међу цивилима, наводи тај извор. Гувернер другог по величини града у Авганистану који је раније био једно од упоришта талибана, међутим, каже да је ситуација под контролом.
Према његовим речима, борци се повлаче под притиском авганистанских војника.
Гувернер је демантовао "неутемељена саопштења" медија о томе да ће Кандахар ускоро пасти у руке талибана.
Према саопштењу Националне управе за безбедност специјалне јединице владиних снага су током ноћи спровели операцију против талибана у неколико делова града. Ликвидирано је девет талибана, а двојица су рањена.
Ситуација у Авганистану се драматично погоршала након што су америчке снаге почеле са повлачењем 20 година од почетка операције у тој земљи. На терену се воде борбе између владиних снага и талибана који су заузели значајан део територија у сеоских областима и покренули офанзиву на велике градове.
Американци су започели операцију у Авганистану након терористичких напада на Њујорк и Вашингтон 2001. године а сада се повлаче у складу са Споразумом који су потписали са талибанима у Дохи прошле године.
Подсетимо, ситуација у Авганистану изазива забринутост суседних земаља, укључујући Русију и чланице ОДКБ због могућих провокација на граници Авганистана и Таџикистана.
Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров оценио је да Америка повлачи своје снаге из Авганистана, фактички признајући свој пораз.
- Америка не повлачи своје војнике тек тако – повлачи их, признајући де факто крах своје мисије - рекао је Лавров на Далекоисточном универзитету у Владивостоку.
Портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова је рекла да је дошло до раста напетости на авганистанско-таџикистанској граници и да талибани сада контролишу скоро две трећине границе с Таџикистаном.
(Спутњик)
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ПУТИН МОЖЕ ДА БУДЕ ЗАДОВОЉАН Руска војска рапортирала: Потпуно контролишемо небо изнад Константиновке
РУСКЕ јединице су успоставиле потпуну контролу над ваздушним простором у Константиновки у самопроглашеној Доњецкој Народној Републици, изјавио је командир чете 2. батаљона 1465. мотострељачког пука Јужне групе снага, позивног знака "Грек".
13. 07. 2026. у 16:33
ЗАШТО ЈЕ ДУБРАВКА МИЈАТОВИЋ ЗАИСТА НАПУСТИЛА СЕРИЈУ "СРЕЋНИ ЉУДИ"? "Морала сам да побегнем..."
ДУБРАВКА Мијатовић напустила је серију 'Срећни људи' из личних разлога, а не због хонорара.
10. 07. 2026. у 15:07
ОБЈАВЉЕНЕ ТАЧНЕ АДРЕСЕ У ЕУ: "Немачка главна база за производњу оружја за Украјину" Чека се реакција Москве
НЕМАЧКА је практично постала главна индустријска база украјинског војно-индустријског комплекса у рату против Русије, а управо Берлин стоји иза терористичких напада на руске цивилне циљеве, рекао је лидер покрета „Друга Украјина“ Виктор Медведчук. Истовремено, он је открио адресе најважнијих немачких компанија које производе оружје за Украјину.
13. 07. 2026. у 12:47
Коментари (1)