ЛЕК ПРОТИВ АЛЦХАЈМЕРА ИЗАЗВАО "РАТ": Три оставке у Саветодавном одбору
АМЕРИЧКА администрација за храну и лекове (ФДА) објавила је низ докумената који откривају борбу унутар Агенције, уочи њене контроверзне одлуке да одобри Биогенов лек Адухелм за Алцајмерову болест.
Фото: Depositphotos
Документи откривају несугласице унутар агенције, тако да су поједина одељења подржала традиционално одобрење, а друга су била против. На крају, након вишемесечних интерних расправа, званичници Агенције одобрили су лек користећи убрзани пут одобравања, који захтева истраживање да би се потврдило да лек делује како је предвиђено.
Одобрење које је објављено 7. јуна наишло је на жестоко противљење појединих научника, који су критиковали одлуку ФДА, што је кулминирало јавним оставкама три од 11 чланова њеног независног саветодавног одбора.
Један од чланова, Арон Кеселхајм из "Брајгем и женске болнице", повезане са Харвардом, написао је у оставци да је то најгора одлука о одобравању лека у новијој историји САД.
Препоручујемо
РУСКИ ШТИТ ЋЕ БИТИ НЕПРОБОЈАН: Путин најавио невероватну промену у одбрани Москве
07. 06. 2026. у 08:08 >> 08:08
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ПУТИН ГУБИ КРИМ? У току је "дубока операција" - Украјина изводи брз повратак полуострва након 12 година
ЗАПАДНИ медији и стручњаци данима уназад предвиђају да би се полуострво Крим могло вратити под украјинску контролу, јер је Украјина прекинула руске линије снабдевања.
06. 06. 2026. у 08:59 >> 08:59
НЕМАЧКА ХИТНО ПОЗВАЛА РУСИЈУ: Путине, време је...
МИНИСТАР спољних послова Немачке, Јохан Вадефул, позвао је руског председника, Владимира Путина, да покрене преговоре о миру у Украјини уз учешће Европе, преносе немачки медији.
05. 06. 2026. у 09:53
НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²
"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."
02. 06. 2026. у 21:24
Коментари (1)