УСКОРО МОГУЋЕ ИЗМЕНЕ ЗАКОНА У ЧЕШКОЈ: Чехиње ће из презимена избацити "ова"
Доњи дом чешког парламента изгласао је закон који женама омогућава да слободно бирају између женског и мушког облика свог презимена.
Фото: pixabay
Чехиње морају да имају презиме са наставком "ова", например ако се мушкарац презива Новак, онда се ћерке и супруга презивају Новакова.
То би скоро могло да се промени јер је 91 члан доњег дома чешког парламента гласао за измену, а 33 је било против. Да би закон ступио на снагу мора да га потврди горњи дом парламента.
Досад су од обавезног наставка "ова" биле изузете само Чехиње које су се удале за странца или су припаднице неке мањинске групе. Протеклих година прошириле су се критике тог закона.
Бивша министарка правосуђа Хелена Валкова о њему је говорила као "знаку неједнакости" који је "апсурдан у данашњем свету". У чешком језику наставак "ова" додаје се и страним именима. Тако је немачка канцеларка Ангела Меркел у чешким новинама потписана као Ангела Меркелова.
Препоручујемо
ПУТИНОВ СПЕЦИЈАЛАЦ: Готово је са Гренландом, нека се спреми Канада?
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су већ одлучиле о судбини Гренланда, да ли је на реду Канада, запитао се Кирил Дмитријев, специјални представник руског председника Владимир Путина за инвестиционо-економску сарадњу са иностранством.
06. 01. 2026. у 12:49
БРИТАНЦИ ТВРДЕ: Ово је Трампов план за Гренланд, погледајте шта нуди амерички председник
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе желе да понуде Гренланду споразум о слободном придруживању, сличан оном које Вашингтон има са појединим малим државама у Тихом океану, сазнаје Економист.
06. 01. 2026. у 14:39
АКО ВАМ АУТО ПРОКЛИЗА: Савет аутомобилисте који може спасити животе - како безбедно возити по СНЕГУ
ЧЕДОМИР Бркић објаснио је како возачи треба да правилно очисте аутомобиле након снежних падавина, али и како да возе, управљају и понашају се у саобраћају.
05. 01. 2026. у 19:27
Коментари (0)