ПРИВАТНИ АВИОНИ У БиХ:Своју летелицу има 32 грађана
У БОСНИ и Херцеговини тренутно је регистрована 91 цивилна летелица, чији су власници углавном аеро - клубови, али и 32 појединца, показују подаци Дирекције за цивилно ваздухопловство.
Фото В. Илић
Пре седам година, у БиХ је било регистровано 77 летелица од којих је у приватном власништву било 20 авиона и један хеликоптер, преноси портал Независне.
Претходних година неке од летелица су обрисане са списка, а друге су додаване.
Грађани БиХ који имају летелице углавном се не могу похвалити њиховим перформансама, али ни вредношћу - они углавном пилотирају мањим авионима, жирокоптерима, једрилицама.
Према речима стручњака, "гвоздене птице" у власништву грађана углавном су вредности као бољи аутомобил.
"Све су то јефтиније летјелице. Ако имате новац, све се може завршити на лак начин. Завршите школовање, купите авион и то је то. Солидан четворосед може се купити за 80.000 до 100.000 марака. Дакле, кошта као добар ауто", рекао је доктор наука из области авијације Омер Кулић.
По доступним информацијама, пут до власништва над авионом једноставан је за оне који имају новца, а може се купити и преко интернета.
Након тога направе се одредеђени прегледи и дозвола, а иначе обука за летење кошта 20.000 конвертибилних марака.
Препоручујемо
БРОЈ ПУТНИКА ПРЕПОЛОВЉЕН: У првих шест месеци путовања драстично смањена
29. 09. 2020. у 17:07
АВИОНИ СУ КОРОНА БОМБЕ: Ево колико путника је заразио само један инфицирани сапутник!
22. 09. 2020. у 10:19
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
СПРЕМНИ СМО ДА УПОТРЕБИМО НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ: Стигло жестоко упозорење две државе
РУСИЈА и Белорусија спремне су да употребе сва расположива средства, укључујући и нуклеарно оружје, ради заштите Савезне државе, изјавио је заменик министра спољних послова Русије Михаил Галузин.
09. 06. 2026. у 07:54
"АКО КОРИСТИШ МЕГАФОН, ОНДА ТО НЕМОЈ НАЗИВАТИ ПИСМОМ" Песков оштро о Зеленском: Да је заиста желео да га преда Путину, могао је то да учини
ДА је Владимир Зеленски заиста желео да преда писмо руском председнику Владимиру Путину, могао је то једноставно да учини, без јавног објављивања, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков.
07. 06. 2026. у 13:37
НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²
"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."
02. 06. 2026. у 21:24
Коментари (0)