"ВИНСКИ" СПОР: Словенија изгубила од Хрватске
ОПШТИ суд Европске уније одбацио је данас тужбу Словеније против Европске комисије у "случају теран" везаном за дугогодишњи вински спор између словеначких и хрватских винара.
Фото: Танјуг/АП
Одбачен је захтев Словеније да се поништи уредба ЕУ о условима за коришћење термина "теран" на етикетама хрватског вина из Истре, навео је европски суд у саопштењу за медије, а преноси Сеебиз.
Након уласка Словеније у ЕУ тај назив се користио на етикетама неких словеначких вина, најпре као традиционални назив за вино с Краса, произведено на одређеним виногорјима, а онда му је била призната и ознака заштићеног порекла, наводи се у опширном опису спора у образложењу пресуде.
Европска комисија је уредбом, која је ступила на снагу средином 2017. године, одобрила изузетак по којем се хрватски теран из Истре може продавати с налепницом "Хрватска Истра - теран", с тим да назив вина на етикети буде исписан мањим словима.
Словенија сада, након одбијања њене тужбе, има могућност да на пресуду општег суда ЕУ поднесе жалбу, али није познато дали ће то учинити.
Тужбу је поднела некадшња влада Мире Церара, а у марту је формирана нова влада Јанеза Јанше, која се залаже за мирно решавање спорова, наводи се у тексту.
Препоручујемо
СМЕТА ИМ СРПСКИ БИЗНИС: Петар Матијевић би да купи Агро-Товарник, Хрватска негодује
08. 09. 2020. у 22:15
ПЛЕНКОВИЋ: Хрватска не би имала 7,5 милиона туриста, да границе нису биле отворене
08. 09. 2020. у 14:04
ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо рекао је лидерима Европске уније на самиту прошле недеље да га је "шокирало" расположење председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа током њиховог састанка у Мар-а-Лагу, изјавило је више европских дипломата, објавио је данас бриселски Политико.
28. 01. 2026. у 07:48
ВОЈСКА НА УЛИЦАМА ПЕКИНГА Кина у фази унутрашњег обрачуна: Хапшења у врху армије за издају у корист САД (ВИДЕО)
КИНА се суочава са једним од најтежих тренутака унутрашње политичко-безбедносне нестабилности у последњој деценији.
28. 01. 2026. у 07:00
САДА ЈЕ СВЕ ОТКРИВЕНО! Ево због чега Душан Мандић није био на пријему код Вучића
Ватерполо репрезентација Србије освојила је у златну медаљу на Европском првенству у Београду пошто је у недељу у финалу победила Мађарску 10:7, међутим многи нису знали са каквим проблемима се носио селектор Урош Стевановић.
28. 01. 2026. у 12:38
Коментари (3)