ИЗЛАЗНОСТ НА РУМУНСКИМ ИЗБОРИМА ПРЕМАШИЛА 50 ОДСТО: Гласало више од девет милиона бирача
ИЗЛАЗНОСТ на поновљеним председничким изборима у Румунији, сат времена пре затварања биралишта премашила је 50 одсто, а своје бирачко право искористило је више од девет милиона, од приближно 18 милиона бирача са правом гласа.
AP Photo/Vadim Ghirda
Од тога, 5,4 милиона је из урбаних подручја, а 3,5 милиона из руралних подручја, преноси Диги 24. Политички аналитичар и директор агенције за истраживање јавног мнења ИНСЦОП Ресеарцх навео је да 11 одсто гласова долази из дијаспоре.
- Тај проценат је огроман. У 2024. години, удео дијаспоре је био 8,7 одсто од укупног броја гласова. Гласови дијаспоре ће написати историју 1. круга и, највероватније, 2. круга. Историју коју ће памтити неколико генерација - навео је он на Фејсбуку.
Изборна комисија је саопштила да су избори прошли без инцидената и "са нешто мањом излазношћу него на поништеним изборима прошлог новембра".
Поред тога, још 700.000 људи који живе ван Румуније до сада је гласало у румунским дипломатским представништвима у иностранству.
Рано јутрос, главни фаворит за победу у овом првом кругу, ултранационалиста Ђорђе Симион, гласао је у Букурешту, заједно са дисквалификованим Калином Ђорђескуом, кандидатом на претходно поништеним изборима 24. новембра.
Према анкетама, лидер ултранационалистичке странке АУР данас би могао да освоји и до трећину гласова, далеко испред својих главних ривала, као што су кандидат владајуће странке Крин Антонеску или независни кандидат Никушор Дан, актуелни градоначелник Букурешта.
(Танјуг)
Препоручујемо
ПРИВЕДЕН НОВИНАР ЧЕЈ БОУЗ: Румунска полиција ушла у авион по дописника РТ
01. 05. 2025. у 18:50
ОБРТ У РУМУНИЈИ: Суспендована одлука о поништавању избора на којима је Ђорђеску победио
25. 04. 2025. у 12:25
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
ОВО ЈЕ СТРАШНО! Узнемирена Биља открила где је Аца био у време МАСАКРА - певач месецима у Аустралији
ПЕВАЧИЦА Биљана Јевтић огласила се поводом терористичког напада који се догодио у Сиднеју. Њен супруг, певач Александар Аца Илић, последња три месеца провео је управо у том граду.
14. 12. 2025. у 19:24
Коментари (0)