"ДОГОДИЋЕ СЕ НЕШТО НЕОБИЧНО": Политички аналитичар о стању у Хрватској после избора

ОСАМ дана од парламентарних избора у Хрватској још нема назнака ко би могао да формира нову већину и владу, преговарачки тимови ХДЗ-а и Домовинског покрета данас су на паузи, а аналитичар, професор Жарко Пуховски сматра да је најмање невероватна опција влада ХДЗ-а са делом ДП-а и делом мањина, па верује да ће се, како каже, догодити нешто необично.

ДОГОДИЋЕ СЕ НЕШТО НЕОБИЧНО: Политички аналитичар о стању у Хрватској после избора

Фото: Профимедиа

- Сад се показује колико је важно то што је елиминисан из читаве приче Зоран Милановић. То су све људи које он може покупити за себе. Милановић је био громобран око којег су се могли окупљати, али је отишао довољно десно да је прихватљив. Желе га и Пенава и Мост. Онда имате парадокс да би и мостовци и Пенава хтели Милановића, а не СДП и хтели би ХДЗ, а не Пленковића. Та логика не може да функционише и зато ће се догодити нешто необично - додаје.

Пуховски каже да Мост опонаша ДП заоштравањем својих захтева, а аргумент против СДСС-а да су били помагачи ХДЗ-а оцењује невероватним и тумачи га као прикривени национализам:

- Моје питање стално изнова гласи: Је ли прихватање таквог национализма реална цена за смењивање ХДЗ-а - навео је Пуховски.

Сматра да би већина коју би формирали ХДЗ, део ДП-а и део мањина била проблем и за либерале.

- Они су се добро повезали с мањинама. Али и даље мислим да је најмање невероватна верзија договор ХДЗ-а барем с делом ДП-а и делом мањина. Онда ће бити питање до које мере је Милорад Пуповац спреман да игра улогу тимског играча који ће примити метак за тим и повући се у име јединства - казао је Пуховски.

Сматра да је упркос високој излазности грађана на изборе, преко 60 одсто, ХДЗ прошао врло добро, док за СДП каже да је прошао лоше, а као главног кривца за то означио је Милановића.

Када је о предстојећим европским изборима реч, Пуховски каже да ће се они гледати са плаже. Сматра да се европски проблеми у Хрватској не схватају као домаћа тема.

- Још увек не схватамо да је то домаћа политика. Код нас се те идеје радикалне деснице не сматрају посебним проблемом јер то имамо овде сваки дан. У Европи ће десница изазвати у великом делу већу излазност. То ће довести у питање могу ли се зелени и либерали мобилизовати. Из Хрватске ће се то гледати с плаже - закључио је Пуховски.

БОНУС ВИДЕО

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

СУПРУГА ГА ДРЖАЛА 5 МИНУТА ЗА НОГЕ ДА НЕ БИ ИСПАО Нови детаљи драме држављанина Србије на лету Рајанера

"СУПРУГА ГА ДРЖАЛА 5 МИНУТА ЗА НОГЕ ДА НЕ БИ ИСПАО" Нови детаљи драме држављанина Србије на лету Рајанера

ДРАМАТИЧНЕ тренутке доживели су у петак ујутру путници на лету компаније Рајанер са аеродрома „Македонија“ у Солуну за Минхен, када је пукао прозор, а ваздушна струја повукла једног путника напоље. Он је у последњем тренутку спасен захваљујући супрузи, која је седела поред њега и задржала га, пише Прототема.

10. 07. 2026. у 12:18

ЈЕЗИВ СНИМАК! Кобра и питон у борби на живот и смрт - познато који рептил је изашао као победник (ВИДЕО)

ЈЕЗИВ СНИМАК! Кобра и питон у борби на живот и смрт - познато који рептил је изашао као победник (ВИДЕО)

ВОЗАЧИ на Тајланду наишли су на несвакидашњи призор поред пута. Снимили су борбу на живот и смрт два рептила, тачније борбу питона и краљевске кобре.

08. 07. 2026. у 17:19

Коментари (0)

УЖАС У СРЕБРЕНИЦИ: Тело Србина пронађено на њиви поред Дрине (ФОТО)