ЕУ ПОСЛАЛА ОПОМЕНУ ХРВАТСКОЈ: Сада прети и тужбом

Novosti online

19. 02. 2024. у 08:07

УЛАЖЕМО изузетне напоре, саопштило је Министарство одрживог развоја након што је Хрватска добила образложено мишљење Европске комисије о кршењу европског права због непоштовања директиве о поморској стратегији, па јој прети тужба ако не одговори Комисији у року од два месеца.

ЕУ ПОСЛАЛА ОПОМЕНУ ХРВАТСКОЈ: Сада прети и тужбом

Фото АП

Хрватска је 7. фебруара добила образложено мишљење Европске комисије (ЕК). Уз њега су га добиле и Данска, Грчка и Малта, које имају два месеца да одговоре и предузму потребне мере. У супротном, ЕК ће поднети тужбу пред Судом правде ЕУ.

Државе чланице су биле у обавези да ревидирају и допуне своје програме мера до 31. марта 2022. године. У фебруару прошле године ЕК је послала званична упозорења неким земаљама чланицама да то учине, а неке од њих су то учиниле, али Хрватска, Данска, Грчка и Малта нису.

Шта тражи ЕУ?

Оквирна директива о поморској стратегији је свеобухватна политика за заштиту морског окружења европских мора истовремено омогућавајући одрживо коришћење морских добара и услуга.

Од држава чланица ЕУ се захтева да процене квалитет морског окружења, утврде одговарајуће еколошке циљеве и развију одговарајуће програме праћења. Такође, спровести мере за постизање кључног циља директиве који се односи на постизање „доброг еколошког статуса“ свих морских вода.

Фото: Профимедиа

- Министарство економије и одрживог развоја улаже изузетне напоре да у року који је Европска комисија одредила у образложеном мишљењу извештава Комисију о испуњењу обавеза из оквирне директиве - рекли су Хини у том министарству.

Они су казали да Министарство, у сарадњи са другим надлежним органима, интензивно ради на окончању свих прописаних процедура како би релевантни документ усвојила Влада у што краћем року, што је кључна формална претпоставка за завршетак овог поступка.

Министарство кашњење, између осталог, правда и свеобухватношћу тема документа, као и ширином обавеза које произилазе из директиве о којима се мора водити рачуна приликом утврђивања и усаглашавања мера. Такође се наводи интегрални карактер програма мера 2022‒2027, као и сложеност поступка стратешке процене утицаја на животну средину.

(Индекс.хр)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ПОЈАВИО СЕ НОВИ СНИМАК! Ево како је Новак Ђоковић погођен флашом у главу (ВИДЕО)