ХРВАТСКА УОЧИ СУПЕРИЗБОРНЕ ГОДИНЕ: Пленковић лови трећи мандат

УЗ парламентарне изборе Хрватску чекају и европски и председнички избори, а у неким срединама и локални.

ХРВАТСКА УОЧИ СУПЕРИЗБОРНЕ ГОДИНЕ: Пленковић лови трећи мандат

Фото: Танјуг

Премијер Андреј Пленковић лови трећи мандат на челу владе, председник Зоран Милановић други на челу државе, а европски парламентарци желе да продуже лагодан живот у Бриселу за 10.000 евра месечно. Хрватску следеће године чекају парламентарни, европски и председнички избори и у тој суперизборној години земљу чекају бројни изазови који би могли изменити политичку слику која је створена последњих осам година.

За парламентарне изборе се засад не зна када ће да буду, а не зна се и хоће ли после њих Андреј Пленковић остати на челу ХДЗ-а и можда саставити и трећи кабинет, или ће политичку каријеру наставити у европским институцијама. Пре осам година Пленковић се вратио из Брисела где је био европарламентарац, задужен за Украјину, а након авантуре са скретањем ХДЗ-а удесно успео је странку да врати на центар.

Фото АП

Његова два мандата су у знаку бројних изазова, краха највеће хрватске компаније „Агрокора“, два катастрофална земљотреса, короне, а успео је да се изгради Пељешки мост, обезбеде милијарде из европских фондова, уведе евро и укључи земљу у шенгенски простор. Сарадња са мањинама, пре свега са српском, наилазила је на отпор деснице, а премијер је инсистирао да се постигне баланс између „десног“ крила странке и проевропског.

Будући избори биће најнеизвеснији до сада, јер су све опције могуће. Вероватно ће ХДЗ победити, али неће имати довољно места у парламенту да састави владу. Све су опције у игри, а ХДЗ-у и премијеру не иде на руку многобројне министарске афере, због којих је више од 20 Пленковићевих министара у осам година морала да оду. Опозициони СДП нема шансе да победи на изборима, јер њиховог шефа Пеђу Грбина по анкетама подржава свега два одсто бирача. Очекују се бројне закулисане битке пред и после избора, које би могле да промене слику Хрватске, ако у владу уђу екстремни десничари.

Фото Танјуг/АП

Европски избори не интересују хрватске грађане, па ни на ове који ће бити у јуну, и по свему судећи на њих неће изаћи више од 30 одсто бирача. Места у Европском парламенту су привлачна за политичаре пре свега због високих примања, а грађани су се охладили од Европске уније. Последњи ударац који ће се одразити и на европским изборима је суспензија Шенгена, јер су поново словеначки полицајци на границама са Хрватском и траже да се покаже пашос. Већина грађана нема дословно ништа од коришћења европског новца, па се поставља и питања где те милијарде иду. На основу афера које се "ваљају" земљом, сигурно је да део завршава под патронатом државе и у приватним рукама.

Зоран Милановић за сада нема правог конкурента, а маневрисање између деснице и остатака левице донело му је готово сигурну улазницу за други мандат на Пантовчком. Десни спектар никако да пронађе идеалног кандидата после Колинде Грабар Китаровић, а и сада нико нема човека који би угрозио Милановића. Спомиње се нови министар одбране Иван Анушић, као могући кандидат ХДЗ-а, али још је прерано за такве калкулације.

Фото Танјуг

Сада нико и не размишља о председничким изборима, јер су „далеко“, а резултат парламентарних у много чему ће диктирати темпо и смер за остале. Ако Пленковић искаже амбицију за неку од фотеља у Европи, преостаје и битка у највећој хрватској странци, с тиме да садашњи шеф парламента Гордан Јандроковић има реалне шансе да га замени.

Серија избора сигурно ће да закочи и редовне активности многобројних институција важних за функционисање државе. Пре свега се то односи на УСКОК, али и на правосудна тела, јер ће многи чекати да виде како ће избори проћи, не замерајући се будућим победницима. Није нереално да многи актери политичког живота чувају џокере пред изборе, па ни откривање нових афера којих је у години која пролази било напретек.

Оптимисти се надају да ће након српских и хрватских избора напокон доћи и време за грађење квалитетнијих односа. Много тога зависи и о смеру којим ће ићи будућа Европска комисија, али једно је сигурно. Хрватску чека турбулентно време које може донети бројне промене, на боље али и на горе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

ЊЕГОВА СМРТ СЛОМИЛА ГЛУМЦА: У сузама сваки дан, плаче од маја - показао како на мобилном чува његову слику (ВИДЕО)