ПОТРЕБНА САГЛАСНОСТ СВИХ ЗЕМАЉА ЧЛАНИЦА: Данас одлука о уласку Хрватске, Бугарске и Румуније у Шенген зону

МИНИСТРИ унутрашњих послова држава чланица ЕУ и шенгенског простора данас одлучују о проширењу тог простора без унутрашњих граничних контрола на три земље - Хрватску, Бугарску и Румунију.

ПОТРЕБНА САГЛАСНОСТ СВИХ ЗЕМАЉА ЧЛАНИЦА: Данас одлука о уласку Хрватске, Бугарске и Румуније у Шенген зону

Фото: Профимедиа/Илустрација

На столу су предлози две одлуке, једне о уласку Хрватске, а друге о уласку Бугарске и Румуније.

За одлуку је потребна сагласност свих земаља ЕУ чланица Шенгена, четири спољне чланице које су изван ЕУ о томе не одлучују.

На два припремна састанка Одбора сталних представника (Цорепера), првом одржаном 1. децембра и другом одржаном јуче, није било примедби у погледу хрватског чланства.

Према више дипломатских извора Хрватска је "сигурна", док за Бугарску и Румунију консензус не постоји, а највећа је препрека Аустрија, која се противи уласку ових двеју држава и нема назнака да би се то могло променити.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

КИНА ПОКРЕНУЛА СПЕЦИЈАЛНУ ОПЕРАЦИЈУ КОД ТАЈВАНА: Пекинг жестоко одговорио двема државама

КИНА ПОКРЕНУЛА СПЕЦИЈАЛНУ ОПЕРАЦИЈУ КОД ТАЈВАНА: Пекинг жестоко одговорио двема државама

КИНА је објавила да је покренула „специјалну поморску операцију“ источно од Тајвана, чиме је додатно заоштрила свој одговор на недавни договор Јапана и Филипина. Те две државе, наиме, планирају да покрену преговоре о поморским границама у том подручју и дубље повежу своје одбрамбене снаге, јавља Блумберг.

07. 06. 2026. у 10:04

НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²

НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²

"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."

02. 06. 2026. у 21:24

Коментари (3)

ОТП Јуниор – Јединствена платна картица и м-банк апликација у Србији за тинејџере