ЕСКОБАР ОЦЕНИО: БиХ је најкорумпиранија земља Европе
СПЕЦИЈАЛНИ изасланик САД за Западни Балкан Габријел Ескобар оценио је данас да је главни проблем у Босни и Херцеговини корупција која се, како сматра, прикрива појмом националних интереса.
Фото Н. Скендерија
Ескобар је у интервјуу за хрватски Н1 рекао да САД верују да постоји простор за преговоре, флексибилност и компромис о ограниченим изменама устава и изборног законодавства у БиХ.
- И мислимо да би се ове године требали одржати избори. Избори су врло важан део демократског процеса и демократске еволуције. Стога подстичемо све стране да буду флексибилне и отворене те да се уз добру вољу укључе у преговоре - рекао је он.
Упитан да ли се појам националних интереса како би се прикрила корупција Ескобар каже "Апсолутно!"
- Погледате ли проблеме које БиХ има, проблем није у томе што људи не желе суживот с Хрватима, Бошњацима или Србима. Угледне анализе, попут оне Транспаренси интернешенела, показују да је Босна и Херцеговина најкорумпиранија земља западног Балкана и готово најкорумпиранија земља Европе. Дакле, то је најхитнији проблем - рекао је он.
Како је оценио, дисфункција храни корупцију и ствара прилике за више корупције.
- Не мислим да у вези с БиХ постоји ишта инхерентно што би је предодредило да буде корумпирана земља. Мислим да то увелико има везе с недостатком политичке храбрости лидера - додао је.
На питање шта мисли о тесној сарадњи Драгана Човића и Милорада Додика, Ескобар је рекао да мисли да много мотивације долази од корупције.
- Зато позивам све лидере да раде на добробит не само институција, него и народа. Требате гледати то деловање, не у контексту етнонационализма него продубљивања корупције, а то је оно што ме највише забрињава – закључио је Ескобар.
Препоручујемо
„ЗАПАД ЖЕЛИ ДА НАОРУЖА СДА“: Галијашевић објаснио ко угрожава безбедност у БиХ
10. 04. 2022. у 09:41 >> 11:24
„ДОДИК НИЈЕ ДРАГИ БОГ“: Нова Шмитова порука српском члану Председништва БиХ
08. 04. 2022. у 18:04
ПУТИНОВ СПЕЦИЈАЛАЦ: Готово је са Гренландом, нека се спреми Канада?
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су већ одлучиле о судбини Гренланда, да ли је на реду Канада, запитао се Кирил Дмитријев, специјални представник руског председника Владимир Путина за инвестиционо-економску сарадњу са иностранством.
06. 01. 2026. у 12:49
БРИТАНЦИ ТВРДЕ: Ово је Трампов план за Гренланд, погледајте шта нуди амерички председник
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе желе да понуде Гренланду споразум о слободном придруживању, сличан оном које Вашингтон има са појединим малим државама у Тихом океану, сазнаје Економист.
06. 01. 2026. у 14:39
АКО ВАМ АУТО ПРОКЛИЗА: Савет аутомобилисте који може спасити животе - како безбедно возити по СНЕГУ
ЧЕДОМИР Бркић објаснио је како возачи треба да правилно очисте аутомобиле након снежних падавина, али и како да возе, управљају и понашају се у саобраћају.
05. 01. 2026. у 19:27
Коментари (3)