НЕВИЂЕНА ТОРТУРА: Хрватски полицајци везане мигранте бацали у реку, Савет Европе хитно реаговао

Танјуг

03. 12. 2021. у 15:51

КОМИТЕТ за превенцију тортуре Савета Европе (ЦПТ) позвао је Хрватску да предузме одлучне мере и заустави и истражи злостављања миграната од стране хрватске полиције.

НЕВИЂЕНА ТОРТУРА: Хрватски полицајци везане мигранте бацали у реку, Савет Европе хитно реаговао

Фото АП

У извештају се наводи да су представници Комитета били у ад хок посети Хрватској од 10. до 14. августа 2020. године, посебно дуж граничног подручја са БиХ, како би испитали понашање хрватске полиције, правне гаранције доступне мигрантима, као и ефикасност механизама надзора и одговорности у случајевима наводне злоупотребе полицијских овлашћења.

У документованим сведочењима, објављеним у извештају ЦПТ, наводи се да су мигранти били подвргнути малтретирању од стране хрватских полицијаца, од ударања пендрецима до шутирања и шамарања.

Неколико изјава миграната говори о присили да ходају боси кроз шуму до границе са БиХ и да су бацали ”још увек везане мигранате у реку Корану”, која дели Хрватску од БиХ.

Неки мигранти су изјавили и да су их у БиХ враћали ”само у доњем вешу или голе”, као и да су у њиховм правцу испаљивани хици из оружја.

-Упркос постојећим изазовима, Република Хрватска мора испунити своје обавезе у погледу људских права и третирати мигранте који улазе у земљу преко границе на хуман и достојанствен начин, наводи се у извештају.

Налази ЦПТ јасно показују да нису успостављени ни ефикасни механизми одговорности за идентификацију починилаца наводних злостављања, нити да постоје смернице Управе хрватске полиције о документовању оваквих операција.

Указује се да је су представници Савета Европе имали потешкоће у сарадњи са хрватским надлежним органима, при чему су им достављане непотпуне информације, а били су и ометани од стране полицијских службеника у приступу документацији неопходној делегацији за обављање мандата Комитета и састављање извештаја.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.

24. 03. 2026. у 20:17

МОСКВА ОТКРИЛА УКРАЈИНСКУ ЗАМКУ: Кијев подлим потезом хтео да онеспособи руске војнике - ФСБ запленио пошиљку из Пољске

МОСКВА ОТКРИЛА УКРАЈИНСКУ ЗАМКУ: Кијев подлим потезом хтео да онеспособи руске војнике - ФСБ запленио пошиљку из Пољске

УКРАЈИНСКЕ специјалне службе су испоручиле улошке за ципеле са уграђеним експлозивним направама јединицама Оружаних снага Руске Федерације, сазнао је „Militarny“ од извора у једној од специјалних служби. Према речима извора, оперативци су успели да изграде мрежу за испоруку уз помоћ руских добровољаца, а прве испоруке су се догодиле почетком марта. Број предмета се наводно мери десетинама хиљада.

26. 03. 2026. у 12:34

Коментари (9)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Ево шта је управо урадио Рафаел Надал