(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) ПАЛИЦАМА ТЕШКО ПРЕБИЛИ МИГРАНТЕ: Власти Хрватске потреса скандал на граници са БиХ (ФОТО)
ДОК Хрватска очекује да ће почетком следеће године ући у шенгенски простор телевизија РТЛ Хрватска емитовала је драматични прилог снимљен у јуну како хрватски полицајци немилосрдну туку мигранте на граници са БиХ код места Раковице.
Фото: Printskrin
Приказује полицајце са фантомкама како туку имигранте и вичу: "Идите у Босну". За појасом једног од њих био је пиштољ хрватске производње какав носе полицајци и одмах је избио невиђеник скандал који је потресао хрватски политички врх.
Премијер Андреј Пленковић затражио је хитну реакцију министра нутрашњих послова Давора Божиновића, који каже да нема толеранције према онима који прекорачују овлашћења. Одређен је стручни тим који је одмах отишао у истрагу.
- Мушкарци у тамноплавим униформама, са фантомком на лицу, присиљавали су тринаест имиграната да се пролазећи кроз дубоку воду врате у Босну. Пребијали су их тонфа-палицама - тврди холандски новинар Клас ван Дијкен, који је снимио прилог.
Фото: Printskrin
Реч је о мигрантима из Авганистана и Пакистана које је после преласка границе дочекало 10 полицајаца и, без обзира на то што су затражили азил, претукло их. Новинар тврди да су некима сломљене руке, а да један уопште није могао да хода. Лекари су касније утврдили да су мигранти добили ударце у леђа, али да има доказа да су ударани и чизмама. Наводно постоје још снимци који показују полицијску бруталност.
Организације цивилног друштва тврде да је до сада укупно из Хрватске протерано у БиХ 16.500 имиграната, а сваки четврти је и претучен, док је сваком другом нешто узето.
Хрватска је до сада увек одговарала да то није тачно и да се води кампања против државе која поштује европска правила. Ипак, против 21 полицајца је спроведена истрага, а у 13 случајева су одбачене оптужбе за насиље.
Није ово први пут да инострани медији оптужују хрватске полицајце за насиље, али је Хрватска то увек демантовала. У међувремену је Хрватска завршила технички део за улазак у шенгенски простор и од Европске уније добила 110 милиона евра за набавку опреме и школовање полицајаца. На хрватским је границама распоређено више од 3.000 људи који користе најмодернију опрему за контролу, а европским се новцем финансира и прековремени рад полицајаца.
Препоручујемо
ИРАН "ОСЛЕПЕО" САД И ИЗРАЕЛ; Нови напади на Техеран; Ирански "орешник" погодио команду ИДФ; Трамп - Рат у Заливу од 1-10? 15!
НАСТАВЉАЈУ се ваздушни удари на Блиском истоку. САД и Израел настављају да гађају Иран, док иранске снаге узвраћају нападима на израелске градове и америчке базе и дипломатска представништва у региону.
04. 03. 2026. у 06:59 >> 23:01
"РАСПОРЕДИО САМ ВОЈСКУ НА 75 ЛОКАЦИЈА" Орбан: Украјина дигла у ваздух "Северни ток", то се не сме поновити са "Дружбом"
МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан објавио је видео на мрежи Икс у којем је поручио да је мађарска војска распоређена на десетинама локација како би заштитила енергетску инфраструктуру земље. Орбан наводи да постоји претња од могућих украјинских саботажа због тензија око руских енергетских испорука и рата на Блиском истоку.
04. 03. 2026. у 13:43
ПЛАНЕТА У СТРАХУ: Списак 11 најсигурнијих земаља у случају Трећег светског рата
НАКОН што су америчко-израелски напади на Иран довели до одмазде широм Блиског истока, расту страхови од ескалације која би могла да прерасте у трећи светски рат. Ту су још и актуални рат између Украјине и Русије, сукоби у појасу Газе, као и стална претња кинеске инвазије на Тајван.
03. 03. 2026. у 20:21
Коментари (1)