СЕВЕР И ЈУГ ХРВАТСКЕ СПОЈИЛИ КИНЕЗИ: На лицу места са градитељима Пељешког моста, који ће за пешаке бити пуштен већ наредних дана

Јурица КЕРБЛЕР - стални дописник из Загреба

25. 07. 2021. у 11:10

У МАЛОМ месту Комарна на југу Хрватске, тридесетак километара од Дубровника, ових је дана посебно узбудљиво.

СЕВЕР И ЈУГ ХРВАТСКЕ СПОЈИЛИ КИНЕЗИ: На лицу места са градитељима Пељешког моста, који ће за пешаке бити пуштен већ наредних дана

Фото Архива

Кинески радници монтирају последње елементе конструкције за Пељешки мост, који ће ове седмице спојити хрватску територију, север и југ. Преостало је дословно још неколико корака и моћи ће се мостом, барем пешице, док не буду готови прилазни путеви, који ће скратити путовање од Комарне до острва Пељешац.

До јуна следеће године све ће бити готово и више неће бити прелазака границе код Неума да се дође или оде из Дубровника. Изградња моста је и највећа корист коју је Хрватска до сада имала од Европске уније. Наиме, то је први пројект једне чланице који финансира Брисел, а реализација је поверена Кинезима.

- Наши Кинези били су невероватни. Овде их је све време неколико стотина, сада и 600, марљиви су то људи и док су градили мост није било ниједног инцидента - каже нам Мате Ћурић, који од почетка прати изградњу моста.

Ових се дана ради даноноћно, у три смене, а радници су најактивнији баш ноћу када је лакше варити челичну конструкцију. Једина бука настаје када Кинези споје поједине делове моста и испаљују ватромет, јер верују да шарене боје дају срећу свима који ће га прелазити.

Сви мештани који су од почетка гледали како настаје мост не могу да нахвале кинеске раднике. Они не знају за кафиће, када не раде, одмарају се у кампу, а повремено са мештанима гледају фудбалске утакмице или спортске приредбе. Било је тако док је било Европско првенство у фудбалу, а биће и на Олимпијским играма. Не сметају им ни несносне врућине које владају све ово време, а гласнији су галебови него марљиви Кинези, који су урадили право чудо. Није им сметала ни корона, редовно су из Кине, са свега неколико дана закашњења, бродом стизали делови за велики мост, а радници су ударнички све то уграђивали.

"Ни хао", поздрављамо једног од њих, који се само смешка и јури на радно место, на температури која досеже рекорде и за југ. Тако је ударнички све три године од када се мост гради, а ту су постављене и посебне дизалице које су омогућиле реализацију пројекта којим ће бити отворена и нова страница сарадње Хрватске и Кине. Можда ће се тек сада, када све буде готово понеки од радника и окупати. А онда следи повратак у Кину и нови ангажман њихове компаније "Чајна роуд енд бриџ корпорејшн". Неки се надају да ће у Хрватској још бити посла, а неки већ имају нове задатке на будућим градилиштима.

Фото Архива

Хрватски стручњаци који контролишу радове тврде да је све обављено беспрекорно. У милиметар је све на месту на мосту дугачком 2.404 и високом 55 метара. Није све било лако договорити, јер Брисел није био срећни што ће новац отићи Кинезима. Међутим, кинеска понуда била је толико повољнија од других, да Хрватска није имала дилеме и поверила је изградњу једног од пет највећих европским мостова Кинезима. И нису погрешили, а ни притужбе Бошњака из БиХ да бродови неће моћи до Неума не стоје, јер је мост висок да могу да прођу највиши бродови.

- Тако скромне људе као што су кинески радници нисмо видели. Све што зараде шаљу кући, не иду у ресторане, једу једноставну храну, понекад је на јеловнику свињетина, најчешће пилетина. Наше специјалитете из долине Нерветве нису ни пробали - кажу нам мештани, док кинески радници нису вољни да дају изјаве. Већина од њих је у Хрватској већ три године, али даље од Комарне ретко који је отишао иако су некима долазили у посету деца и супруге.

Ова грађевинска авантура сада је завршила и остају само лепе успомене. Радници су углавном живели у контејнерском насељу, а неки и у приватним апартманима. Били су најдражи гости југа Јадрана, а сада се виде само резултати, импозантан мост, о којем Дубровчани сањају годинама.

ЗДРАВИ И ВЕСЕЛИ

ПАНДЕМИЈА се осећа и у кампу где су смештени кинески радници, па им се препоручује да избегавају контакте са свима који не раде на градилишту. Стално се раде тестови, већина радника је и вакцинисана, а бригу за здравље открива и парола: "Држи се правила безбедности и сви ће бити здрави и весели".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (3)