КАКО СУ ХРВАТИ РАСТУРИЛИ ЈУГОСЛАВИЈУ? Месић открио више него што је смео - Исланд признао Хрватску под притиском Немачке
БИВШИ председник државе Стипе Месић рекао је да је отишао пре грађанског рата у СФРЈ тајно отишао на разговор Хансом Дитрихом Геншером, тада министром спољних послова Немачке.
Фото: Принтскрин/илустрација
- Отишао сам тамо и рачунао на састанак с Геншером од 20 минута. Рекао сам му да више нема набоја да би се могла одржати Југославија, чак ни у конфедералном моделу, и да ће, ако Еуропа не призна новоформиране државе, бити рата на целом нашем простору. Да ће бити крваво у Хрватској, брутално у БиХ, а да ће се на крају и Србија купати у крви. А све због тога што свијет није на вријеме препознао да се Југославија не може одржати. На то се Генсцхер окренуо према Божи и питао га да ли ја њега блефирам. Божо му је рекао да је то моја политичка процена. Остали смо на састанку четири сата - рекао је Месић за Вечерњи.хр.
Месић каже да га је Геншер питао ко ће признати Хрватску.
- Почео сам набрајати: „Ви, Мађарска...“ На то је рекао да кренемо другим смером, од оних који су у Другом светском рату били неутрални. А онда је узео телефон и назвао министра спољних послова Исланда и договорио да они буду први који ће нас признати (Исланд је био прва НАТО држава која је признала тзв. Хрватску). Вратио сам се у Загреб, а потом отишао на састанак у Ватикан, који је био друга земља која нас је признала - описао је Месић.
Препоручујемо
СРБИЈА СПРЕМНА НА КОМПРОМИС: Шешељ представио решење за Косово и Метохију (ВИДЕО)
04. 06. 2021. у 17:16
ВЕЛИКИ СТРАХ ЗАВЛАДАО У ЕВРОПИ Зеленског упозоравају: "Ништа не потписуј"
ЕВРОПСКИ челници потајно саветују украјинског председника Володимира Зеленског да буде опрезан поводом напора Сједињених Држава да постигну мировни споразум са Русијом.
07. 12. 2025. у 08:38
НОВИ ДЕТАЉИ У ИСТРАЗИ, ЗАВРШЕНО ВЕШТАЧЕЊЕ ВОЗИЛА Откривено како је дошло до несреће у којој су погинули Ана Радовић и Александар
ОТКРИВЕНИ су нови детаљи из истраге трагичне саобраћајне несреће у којој су страдали Ана Радовић (20) и Александар Масалушић (37).
07. 12. 2025. у 07:16
ДРСКО: Јелисавета Орашанин БЕЗ ДОЊЕГ ВЕША шета улицом (ФОТО)
ГЛУМИЦА Јелисавета Орашанин поново је привукла сву пажњу када се појавила у комбинацији која је изазвала праву буру на мрежама.
06. 12. 2025. у 20:35
Коментари (22)