ОТВАРА СЕ ШКОЛА ЗА - РОБОТЕ: У Кини се отвара центар за обуку робота

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

25. 07. 2025. у 23:00

У ЈУГОЗАПАДНОЈ кинеској провинцији Сечуан отворен је нови полигон за обуку и усавршавање хуманоидних робота који раде помоћу вештачке интелигенције, што представља важан корак ка унапређењу високотехнолошке роботике у земљи.

ОТВАРА СЕ ШКОЛА ЗА - РОБОТЕ: У Кини се отвара центар за обуку робота

Foto: JutjubPrintscreen

Захваљујући убрзаном развоју вештачке интелигенције и АИ језичких модела, кинеска индустрија роботике пролази кроз брзу трансформацију, од лабораторијских експеримената ка масовној производњи и реалној примени.

Полигон је смештен у граду Мјанјангу, а функционисаће као свеобухватна платформа која обједињује истраживање и развој, проверу исправности, стандардизацију и комерцијализацију.

Како је навео званичник, "овај објекат у суштини функционише као школа за роботе". Нови полигон има за циљ да реши највеће препреке у развоју хуманоидне вештачке интелигенције на глобалном нивоу, што пре свега укључује недостатак сценарија из стварног света за обуку, ограничен квалитет података и неадекватне услове за тестирање у екстремним ситуацијама.

Осим тога, биће успостављене две базе за симулацију реалних сценарија, у којима ће се прикупљати оперативни подаци из различитих окружења, како би се омогућила практична примена у бројним секторима (напредна производња, ванредне ситуације, социјалне услуге, туризам и управљање градовима).

Кроз симулирана окружења омогућено је дубинско учење, интеракција и прикупљање великих количина података - што убрзава развој алгоритама, побољшава капацитете робота и омогућава њихову примену у областима као што су производња, здравство, урбано управљање и реаговање у ванредним ситуацијама.

Очекује се да ће тржиште хуманоидних робота у Кини до 2030. године достићи вредност од 870 милијарди јуана (око 121,74 милијарде долара), што указује на предстојећи процват ове индустрије, према подацима Кинеског института за електронику.

Полигон ће бити фокусиран на развој основних технологија, укључујући системску интеграцију, истраживање и развој кључних компоненти и алгоритама, као и пилотску производњу.

Влада Сечуана ће издвојити посебан фонд за развој полигона, који ће се користити за изградњу инфраструктуре и успостављање оперативног оквира. Према плану, до краја 2025. године очекује се привлачење више од седам предузећа из области роботике, преноси "Чајна дејли". До 2027. године, циљ је формирање заједнице од преко 30 компанија, примена више од 30 нових технологија и лансирање најмање 10 нових роботских производа, чиме ће полигон постати водећа национална платформа у овој области.

(рт.рс)

БОНУС ВИДЕО - Потрага за деловима тела код Лазаревца

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку

"ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА" Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку

ПРВИ резултати истраге трагедије која је откривена у суботу ујутру у породичној кући у близини „Слободине“ раскрснице у Чачку, говоре да је Владимир Чарапић (47) ножем преклао врат својој мајци Мили (72), а потом и свом оцу Неђу (79). Затим је себи истим сечивом нанео више убода по грудима и стомаку, а на крају је пререзао вене леве руке и тако на смрт искрварио.

07. 12. 2025. у 13:36

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.

07. 12. 2025. у 11:41

Коментари (0)

КАКАВ ШОК! Србија остала без четвртфинала Светског првенства! Наше рукометашице изгубиле од Црне Горе и то како!