ТАЈНА МОЗГА ЖИВОТИЊА: Најновије истраживање У ниверзитета у Аустралији
ПРОУЧАВАЊЕ рада мозга код животиња може да понуди вредна сазнања о еволуцији когнитивних способности човека, као и да помогне у развоју напреднијих вештачких система, показује најновије истраживање Универзитета Монаш у Аустралији.
Фото Pixabay free images
Како се наводи у данас објављеној студији универзитета из Мелбурна, та сазнања могу да се искористе за стварање интуитивније вештачке интелигенције и компјутерских биосистема.
Према речим Скарлет Хауард, вође пројекта, научници испитују на који начин мозак малих животиња, од механике летења код вилиног коњица, до вида пчела, може да инспирише развој напредних технологија које опонашају кретање, понашање и перцепцију животиња.
Како се наводи у студији, објављеној у часопису "Трендови у когнитивним наукама", многи процеси и начини на који животиње решавају задатке и изазове попут избегавања судара у лету могу да доведу до прецизнијих и адаптивнијиих технологија, пренела је агенција Синхуа.
Закључак истраживања је да разумевање начина на који животиње реагују на нове изазове, такође може да допринесе предвиђању како се оне сналазе у односу на промене у животној средини, које изазива човек.
Препоручујемо
КАКО СЕ МУШКАРЦИ СУОЧАВАЈУ СА РАЗВОДОМ: Крах брака руши самопоуздање
24. 02. 2026. у 14:53
ФАРМЕРКЕ КОЈЕ ЋЕ ВЛАДАТИ ПРОЛЕЋЕМ: Долазе из раних 90-их и прави су модни класик
24. 02. 2026. у 13:39
БЕЗ ДНА? Нова мерења открила застрашујућу дубину плаве рупе у Мексику (ВИДЕО)
24. 02. 2026. у 11:37
МЕДВЕДЕВ БРУТАЛНО ЗАПРЕТИО УКРАЈИНИ, ФРАНЦУСКОЈ И БРИТАНИЈИ: Русија би морала одговорити нуклеарним ударом
ЗАМЕНИК председника руског Савета безбедности Дмитриј Медведев запретио је да би Русија могла употребити тактичко нуклеарно оружје против Украјине, Француске и Уједињеног Краљевства уколико би Париз и Лондон Кијеву пружили нуклеарну технологију.
24. 02. 2026. у 13:45
ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом
БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.
16. 02. 2026. у 15:09
"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини
У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.
24. 02. 2026. у 09:43
Коментари (0)