ОСТАЛА СИМБОЛ ЈЕДНОГ ДОБА: Век од рођења Јованке Броз, прве даме СФРЈ

Д.Б.М.

07. 12. 2024. у 06:15

Партизанка, борац, комуниста и прва дама СФРЈ. Јованка Броз. Навршило се сто година од рођења супруге Јосипа Броза Тита.

ОСТАЛА СИМБОЛ ЈЕДНОГ ДОБА: Век од рођења Јованке Броз, прве даме СФРЈ

Фото: Profimedia

Њен живот, обележен славом и трагедијом, остао је симбол једног доба.

Јованка је рођена у селу Пећане код Коренице, а током Другог светског рата прикључила се партизанима. После рата, постала је блиска сарадница Јосипа Броза Тита, а 1952. године удала се за њега и постала прва дама Југославије.

Била је елегантна и достојанствена, пандан европској аристократији. Била је позната по учешћу у јавном и дипломатском животу. Ипак, многе године живота провела је у изолацији и политичкој немилости, након што је 1977. године склоњена из јавности. Упркос свим контроверзама, Јованка је остала упамћена као жена која је стајала уз једног од најзначајнијих лидера 20. века. Преминула је 20. октобра 2013. године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТИ ВЕЛИКИ И ЈАКИ ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".

12. 03. 2026. у 19:25

У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА Милановић љут на Израелца: Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!

"У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА" Милановић љут на Израелца: "Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!"

ПРЕДСЕДНИК Хрватске Зоран Милановић коментарисао је наводе израелског амбасадора Герија Корена да се усред Загреба налази терористичка јазбина у иранској амбасади.

11. 03. 2026. у 13:59

Коментари (0)

КАРЛОС АЛКАРАЗ РАЗБИО НОВАКА! Ђоковић не може да дође себи! Ја сам у фазону - ШТА СЕ ОВДЕ ДЕШАВА?!