ЈЕДИНСТВЕНО ОТКРИЋЕ У БУГАРСКОЈ: Очувани трачки храм пронађен у џиновској хумци (ФОТО)
АРХЕОЛОЗИ су на ободима Пловдива открили комплетно очуван трачки храм за који се верује да је саграђен у 3. веку пре нове ере.
Фото: С.М.Јовановић
На богомољу су наишли током друге године ископавања џиновске хумке у јужној индустријској зони.
Техника изградње храма је карактеристична за Трачане – суво зидање са малтером од глине и песка у прецизно дефинисаним размерама.
Градоначелник Пловдива Константин Димитров и заменик градоначелника задужен за археологију и културу Пламен Панов посетили су џиновску хумку, а директор Археолошког музеја проф. др Костадин Кисјов, чији тим је радио на налазишту, причао им је о открићу и финалној фази истраживања, преноси портал Софија глоуб.
-Практично истраживања спроводимо већ три године. Први пут смо у Бугарској нашли хумку на чијем врху се налазила средњовековна црква из 12. или 13. века. Око ње се налази некропола.
Међутим, гробље није подигнуто због цркве, већ због трачког храма у основи. Саграђена је на овом месту вероватно због близине паганског храма из претходног периода.
-Ово је било свето место за становнике Филипопоља, рекао је Кисјов.
Додао је да је структура јединствена јер су ранији храмови грађени помоћу хеленистичке технологије. У малој просторији откривене су кости седам врста домаћих животиња, као и остаци глинених посуда. То све значи да је просторија коришћена на жртвовање.
Панов је додао да би ово налазиште могло бити претворено у археолошки парк.
(sputnikportal.rs)
БОНУС ВИДЕО - РУСИ НА ПОЗИЦИЈИ: Виђени тенкови у Курској области
Препоручујемо
ВУЧИЋ РАСТУРИО МИЛАНОВИЋА! Председник Србије га размонтирао у парампарчад
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић изјавио је данас да подржава одлуку председника Хрватске Зорана Милановића да откаже скуп Брдо Бриони у мају јер му, како је истакао, тамо није место, као и да му је много важније да оде и положи цвет у Јасеновцу.
30. 03. 2026. у 18:31 >> 18:44
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
ВИЛИЈАМ МОНТГОМЕРИ: "Кад смо бомбардовали Србију, нисмо имали дозволу за прелет преко Хрватске - Туђман није знао! Подела КиМ једини излаз"
НЕДАВНО је обележена 27. годишњица од почетка НАТО агресије на Савезну Републику Југославију.
30. 03. 2026. у 20:11
Коментари (0)