КАКО ДА СЕ У СТАНУ СТВАРА ШТО МАЊЕ ПРАШИНЕ: Ништа без добрих старих клофера

Бојана Јовановић

15. 04. 2024. у 09:11

Чини вам се да је неуништива, јер колико год да је бришете она се изнова и изнова ствара. Свакодневно прекрива ствари у вашем стану најпре танким, па све дебљим слојем, због чега се преиспитујете зар је нисте прекјуче обрисали.

КАКО ДА СЕ У СТАНУ СТВАРА ШТО МАЊЕ ПРАШИНЕ:  Ништа без добрих старих клофера

Фото Shutterstock

Прашина, готово невидљива док лети по ваздуху (осим ако уперите сноп светла у њу) итекако је видљива на свим предметима у вашем окружењу. Чини је мноштво састојака, међу којима су полен, споре буђи, ситне честице мртве коже, прљавштине, тканине... Завлачи се свуда, а у књиге, тепихе и украсне јастуке поготово. Још ако повремено правите промају у дому, прашина тад лети на крилима ваздуха с места на место.

Познато је правило да би требало усисавати барем једном недељно, а одмах потом брисати прашину са намештаја. Но, ако бисте да продужите интервал између брисања и смањите "производњу" прашине, предлажемо вам да урадите следеће:

Отираче ставите испред и иза улазних врата, у предсобљу, и то најбоље оне грубље, са дужим, чврстим влакнима, који ће нечистоћу таложити дубље у себи, па се неће лако разносити у ваздуху. Тепихе једном месечно изнесите напоље и истресите клофером, као што се радило у стара добра времена. Тако ћете и најупорнију прашину избацити из њих. Исто урадите и са украсним јастуцима, али једном недељно, а на сваких неколико месеци их и оперите. Немојте претрпавати ормаре и трудите се да је преграда на њиховом дну увек празна – у супротном ће се ситне честице подизати и одоздо и са одеће, кад год потражите нешто са вешалице. Одећу коју не носите спакујте у вакуум кесе. Где год држали постељину, мењајте је једном недељно, јер је она, уз "обичну прашину", препуна ћелија мртве коже које нам сваке вечери отпадају с тела. Не заборавите ни цвеће, које просто "лепи" прашину за своје листове. Не прскајте га водом, већ ваздухом из боце под притиском - много је делотворније и не оставља флеке.

Поставите у сваку просторију овлаживаче ваздуха, да бисте смањили појаву статичког електрицитета, који привлачи прашину, и држите ниво влаге на 50 одсто. Статички електрицитет ствара се у простору са сувим ваздухом, па ћете на овај начин то избећи. Приликом усисавања обавезно усисајте и завесе и намештај постављен меблом, користећи посебне наставке за то. Кад уклањате прашину, чините то одозго па надоле, а почните од плафона. Обришите детаљно и лустере, рамове слика, огледала и зидних сатова, као и врата, посебно обраћајући пажњу на кваке и горње делове који улазе у штокове. Бићете изненађени количином нечистоће која се ту завуче. Приликом брисања користите влажну, али добро исцеђену крпу, и неко од средстава за уклањање прашине и "добићете" као бонус бар још пет дана без прашине.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

ВОДИТЕЉКА Бојана Јанковић сахрањена је на Новом гробљу у Београду, њу су на вечни починак испратили у великом броју пријатељи, породица, а њен бивши супруг Огњен Јанковић одржао је потресан говор.

29. 04. 2024. у 13:49

Коментари (0)

УЕФА У ШОКУ: Русија се одлучује на радикалан потез?