ПОПИСАНЕ ПТИЦЕ, НАЈБРОЈНИЈЕ ГЛУВАРЕ: Акцију спровело Друштво за заштиту и проучавање птица Србије

Д.Б.М.

06. 02. 2024. у 15:28

НА више од 1.000 локалитета у Србији протеклог месеца урађен је попис птица, а бележено је и стање њихових станишта.

ПОПИСАНЕ ПТИЦЕ, НАЈБРОЈНИЈЕ ГЛУВАРЕ: Акцију спровело Друштво за заштиту и проучавање птица Србије

ФОТО: Илија Миљковић

Друштво за заштиту и проучавање птица Србије организовало је и попис птица грабљивица у Панонској низији. Истраживање је спроведено у деловима Бачке, Баната и Срема. Као и ранијих година две најбројније врсте биле су глувара и обични галеб.

У акцији је учествовало више од 120 орнитолога, чланова и волонтера, а истраживани су сви најважнији локалитети на којима се окупљају патке, гуске, галебови, ждралови, шљукарице.

- Највећи подухват је био обилазак целокупног тока Дунава са приобаљима, од мађарске до бугарске границе, као и симултана бројања галебова, малих вранаца и гусака код Дубовца, Београда и Новог Сада - каже Марко Шћибан из Друштва за заштиту и проучавање птица. - На Дунаву не зимује ни половина птица које су присутне на нашим водама, тако да је било још много других изазова. Ове сезоне јануар је био хладан и углавном сув, тако да смо избегли маглу, дубоке снегове и залеђене путеве што је значајно олакшало безбедност и рад на терену.

Птице су пописиване са бродова, из аутомобила или са земље, а бројане су патке, гуске, лабудови, гњурци, ронци, чапље, галебови... Специфична је масовна појава ритских сова каква код нас годинама није била забележена. На зимовању у Србији су по први пут потврђене две врсте - велики морски гњурац и сребрни вивак. Од осталих ретких зимовалица са севера бележени су још мали лабудови, баршунасти турпани, средњи ронци, ушати гњурци, црна рода, гакови, чапље говедарке, црни орлови, риђе луње, црни галеб, сабљарке, златни вивци и спрудници убојице.

- На свим рекама је евидентирано велико загађење и комунални отпад дуж водотокова, а посебно Дунава, Западне и Јужне Мораве, Ибра - истиче Шћибан. - Илегално узурпирање приобаља језера и река, хемијско загађење, нова преоравања слатина и влажних ливада велики су проблем како за птице, тако и људе. Неке воде су интензивно експлоатисане привредним риболовом, рибокрађом и загађењем, а после се за недостатак рибе оптужују корморани и друге рибоједне птице. Изненади када на деоници Дунава на 10 километара речног тока не забележите ни 100 јединки патака, галебова, корморана или лабудова.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)