СТАРИЈИ СЕ РАДУЈУ, КЛИНЦИ СУ ЉУТИ: У овој земљи сви су постали годину дана млађи - ево шта је у питању

Новости онлине

29. 06. 2023. у 23:54

ЈУЖНА Кореја је усвојила закон којим се укида стара и чудна метода бројања старости која људе чини годину или две старијима него што јесу, пише АП.

СТАРИЈИ СЕ РАДУЈУ, КЛИНЦИ СУ ЉУТИ: У овој земљи сви су постали годину дана млађи - ево шта је у питању

Фото: Профимедија/Илустрација

Деца су међу реткима којима се не свиђа план Сеула.

- Напунила сам 6 година, а онда ћу поново имати 5 - рекла је Ким Да-ин када ју је један репортер питао о новом закону који је ступио на снагу у среду и који формализује међународни метод бројања старости у административним и грађанским законима.

Традиционални обичај бројања старости у Јужној Кореји сматра да свака особа има годину дана при рођењу и додаје још једну годину 1. јануара, што значи да дете рођено 31. децембра следећег дана пуни 2 године.

Иако је нови закон најновији покушај земље да повуче ту методу и стандардизује старосну доб на међународном нивоу на основу проласка рођендана, није одмах јасно шта ће се заправо променити.

Председник Јун Сук Јол описао је стандардизацију међународног узраста као кључни циљ своје владе, наводећи потребу за смањењем "друштвене и административне конфузије".

Али законодавни званичници Јужне Кореје кажу да нови закон неће значајно променити начин на који се обављају јавне услуге у земљи, јер је већина већ заснована на међународном узрасту.

Међународна старост је стандард у већини јужнокорејских закона и званичних и правних докумената и дефинише када особа иде у школу, када стиче право да вози и гласа, и када прима пензију.

Ипак, закон је поздравила Чој Јун Јол, 49-годишња становница главног града Сеула, која више не мора да описује себе као педесетогодишњакињу.

- Закон те не чини биолошки млађим и нема правих користи осим да се осећаш добро када кажеш да има годину дана мање - признала је она.

Ипак, двадесетједногодишњој Ким Си-еун већ недостаје стари метод бројања, који јој се чинио једноставнијим.

- Старост у корејском стилу је заправо била лакша за бројање - рекла је она. "С обзиром да прелазимо на међународно рачунање, промена је мало незгодна."

Иако нови закон каже да се старост особе мора рачунати по проласку рођендана за већину јавних услуга, он не утиче на друге прописе у вези са узрастом који се заснивају на годишњим правилима.

Остаје иста старосна граница земље за пиће и пушење, које је дозвољено од 1. јануара године када особа напуни 19 година у међународном узрасту, без обзира да ли је прошао рођендан.

Нови закон не утиче на то када јужнокорејски мушкарци стичу право да служе своју обавезну војну дужност, а то је од 1. јануара године када наврше 18 година по међународном рачунању.

Промена ових прописа о узрасту захтевала би ревизије закона о заштити младих и војној служби у земљи, саопштило је владино министарство законодавства.

БОНУС ВИДЕО: СПЕКТАКУЛАРНИ СНИМЦИ КИТОВА - Дивови код обала Аргентине припремају се за доношење младих на свет

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ИЗГУБИО САМ 400.000 ЕВРА, ДУЖАН САМ ЈОШ 80.000: Сурова исповест Александра бившег коцкара (ВИДЕО)