ЗВАЛИ СУ ГА "КРАЉ НАД КРАЉЕВИМА": На Јамајци је био попут месије који ће ослободити Африку - Ко је заиста био Хајле Селасије? (ФОТО/ВИДЕО)

Новости онлајн

19. 03. 2023. у 08:21

У ИСТОРИЈИ је остао упамће као борац против колонијализма, иако данас многи сматрају да је Хајле Селасије био хировити аутократа.

ЗВАЛИ СУ ГА КРАЉ НАД КРАЉЕВИМА: На Јамајци је био попут месије који ће ослободити Африку - Ко је заиста био Хајле Селасије? (ФОТО/ВИДЕО)

Фото: Википедија

Краљ над краљевима, Одабран од стране Бога, или Свевишњи Господар само су неки од назива који су коришћени приликом обраћања Хајлу Селасију, цару Етиопије који је владао од 1930. до 1974. године. Његови поданици и велики број Африканаца под Европљанима напросто су га обожавали, а чак и на другом крају света је био инспирација за оснивање покрета по имену растафаријанизам. 

Али, ко је био прави Селасије? Савремени државник ког поштују антиколонијалисти, или понижена историјска личност која је државу својим поступцима гурнула у хаос?

Харизматичан младић ступа на престо

Рођен као Тафари Маконен 23. јула 1892. године, од малих ногу је стекао наклоност тадашњег цара Етиопије Меналика Другог. Поред тога што је био регент за време владавине царице Заудиту и супруг њене унуке, највише се истакао када је са само 24 године решио да оконча феудални режим у земљи у којој је постојао пуних 700 година. 

У том периоду у Етиопији су владали сукоби између ривалских фракција али и завере због којих је морао да се суочи са самом царицом и принчевима који су били узнемирени због његовог утицаја и популарности у народу. Ипак, након њене смрти он је 1930. године крунисан за цара, који ће се у будућности залагати за увајање устава и закона који ограничавају моћ племства.

Изван државе којом је управљао, његове вештине у односима с јавношћу су му се исплатиле. Међу заједницама црнаца у Сједињеним Државама дочекиван је као ослободилац. Од самог ступања на престо, ове заједнице широм света су га гледале као узор, а на Јамајци  је чак био попут месије - који ће црнце вратити уАфрику да поврате контролу над својом континентом који су им одузели белци.

Фото: Википедија

 

Све за народ, али без њега

Након повратка из изгнанства и покушаја да модернизује своју земљу, Сједињене Државе и Уједињено Краљевство му пружају помоћ за развој која је омогућила да успостави институције као што су Централна банка или Национална авио-компанија. Године 1955. је прогласио и нови устав којим је уведен парламент, иако није разматрао постојање политичких партија.

За то време у иностранству, његова добра репутација није престајала да расте - укинуо је ропство унутар своје империје, интегрисао земљу у УН и заједно са египатским лидером Гамалом Абделом Насером постао савршен пример деколонизације. Шефови држава из целог света су га позивали на пријеме, а краљевске куће су посећивале Етиопију током дипломатских путовања.

Иако се Селасије представљао као реформатор који је желео да обнови своју земљу, његова владавина је, како ће се испоставити, била израз личне власти цара и ауторитарног режима.

Контрадикторно, он никада није престао да ужива широку подршку међу становништвом захваљујући веома једноставном рецепту, како тврди један од званичника које је интервјуисао новинар Ришард Капушћињски: "Краљ краљева је највише волео лоше министре. Зато што се Његовом Величанству свиђало како га овај контраст издваја [...] Наш Свевишњи је на овај начин из проблема излазио неокаљан, а народ никада није долазио у забуну колико је импозантан или великодушан. Вешто је знао коме да припише успехе, а кога да окриви за неуспелу политику."

Крај валдавине

Мало по мало, међу становништвом се ширило незадовољство изазвно недостатком економског напретка и спорим темпом политичких реформи. Приликом службеног пута цара у Бразил током 1960. године, неколико генерала царске гарде извршило је државни удар. Међутим, завера је тада сломљена, а вође удара сурово потиснуте. Али након овог догађаја Краљ краљева више никада није успео да поврати своју стару славу.

Све је кулминирало септембра 1974. године, након огромне суше која је узроковала смрт чланова локалног становништа. Уз подршку војске, народ је упао у царску палату и ухапсио цара, након чега је проглашен неспособним да влада. Овим чином је стављена тачка на владавину хиљадугодишње династије, која је некада давно успостављена на митском савезу краља Соломона и краљице од Сабе.

Сам Селасије је умро након непуних годину дана проведених у притвору, а могућност убиства до данас никада није одбачена. 

(Национална географија)

БОНУС ВИДЕО - Посланици француске скупштине химном спречавају премијерку да говори

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КАДА ЈЕ РАК ПЛУЋА ИЗЛЕЧИВ? Докторка Ђурђевић дала одгоор на питање о страшној болести (ВИДЕО)