ПРЕМА ЛЕГЕНДИ У ЊЕМУ СУ СЕ СКРИВАЛЕ АМАЗОНКЕ: Због чега је срушен Артемидин храм у Ефесу, једно од 7 светских чуда?

Новости Онлајн

15. 03. 2023. у 22:44

АРТЕМИДИН храм, познат и као Дијанин храм једно је од седам светских чуда старог света и први мермерни храм антике. Храм је имао 127 мермерна стуба и, као и сви други Артемидини храмови, био је окренут ка западу. Храм је пројектован и изграђен у VI веку пре нове ере, а изградњу је платио Крез, богати краљ Лидије.

ПРЕМА ЛЕГЕНДИ У ЊЕМУ СУ СЕ СКРИВАЛЕ АМАЗОНКЕ: Због чега је срушен Артемидин храм у Ефесу, једно од 7 светских чуда?

Фото: Википедија

На рушевинама храма откривени су богати прилози и више од хиљаду предмета: укључујући и оно што су можда најранији новчићи од електрума, легуре сребра и злата. За градилиште је одабрано мочварно тло као мера предострожности од будућих земљотреса. Храм је постао место ходочашћа и туристичка атракција, коју су посећивали трговци, краљеви и путници, а многи од њих су приносили Артемиди дарове у виду накита и других предмета.

Храм је био широко поштовано уточиште Амазонки које су се ту склониле, како од Херакла, тако и од Диониса. Артемидин храм у Ефесу уништен је 21. јула 356. пре нове ере у пожару који је подметнуо Херострат, који је, како каже предање, желео по сваку цену да остане упамћен у историји. Исте ноћи рођен је Александар Велики, па је један племенити Ефешанин приметио да је Артемида била превише заузета Александровим рођењем и због тога није спасила свој запаљени храм. Александар је касније понудио да плати обнову Храма, али су Ефешани одбили. Храм је обновљен након Александрове смрти, 323. пре нове ере. Реконструисани храм је уништен током напада Гота 262. године, али Ефешани су поново изградили храм.

У наредна два века, већина Ефешана прешла је на хришћанство. Храм је 401. године дефинитивно уништила група предвођена светим Јованом Златоустим, а камење је употребљено за изградњу других објеката укључујући цркву Аја Софија у Константинопољу (данас Истанбул). Неки од зелених стубова који се налазе у Аја Софији првобитно су припадали Артемидином храму.

Већина описа изгледа и уметности унутар Артемидиног храма потиче од Плинија, путника који је путовао кроз Анадолију, Грчку и северни део Африке у III веку пре нове ере. Написао је књигу у којој је описао седам највећих грађевина античког света. Плиније је описао храм као приближно 115 метара дугачак и око 55 метара широк, велик као фудбалски стадион и готово у потпуности направљен од мермера. Храм се састојао од 127 стубова у јонском стилу, сваки висок око 18 метара.

Артемидин храм је садржао многа уметничка дела. Скулптуре познатих грчких вајара красиле су храм, као и слике и позлац́ени стубови. Вајари су се често такмичили у стварању најфиније скулптуре. Многе од ових скулптура биле су Амазонке, за које се каже да су основале град Ефес.

Артемидин храм се налазио у економски снажном региону, где су се виђали трговци и путници из целе Мале Азије. Храм је био под утицајем многих вера и може се посматрати као симбол вере за многе различите народе. Ефешани су обожавали Кибелу и уградили многа та своја веровања и у обожавање Артемиде. Артемидин култ привукао је хиљаде верника из далеких земаља који су се окупљали у храму како би јој се поклонили.

Убрзо после 400. године нове ере овај огромни храм, величан као "светско чудо", је уништен, а на његовом месту изграђена је хришћанска црква. Око средине ВИ века нове ере, византијски царски пар Јустинијан и Теодора подигли су на Ајасолуку базилику са седам купола, посвећену Светом Богослову Јовану, изнад старије црквене грађевине и гроба овог светитеља, који се сматра аутором библијска апокалипса. Од ИX века овде је, унутар сада утврђеног насеља, боравио и епископ Ефески; после овога напуштен је огроман град у равници.

Како је била Артемида?

Артемида је била грчка богиња лова, ћерка Зевса и Лето, сестра близнакиња Аполона. Верује се да је рођен у Ефесу. Била је и богиња плодности и рађања. Гркиња Артемида била је обучена у дугачку одећу, држала је лук и стреле као њен брат.

Сваке године у пролеће организована је гозба посвећена Артемиди. За време празника била су приређивана жртвовања, атлетске игре и такмичења у беседништву. Празник је био и национални празник за Јоњане у Малој Азији.

Где се данас налази Артемидин храм?

Најпознатији од свих храмова посвећених богињи Артемиди био је управо овај у античком граду Ефесу. Након што је изабрана за једно од 7 светских чуда у III веку пре нове ере, Артемидин храм у Ефесу постао је популаран и познат широм тада познатог света. Данас се Храм налази на километар удаљености од града Селчука. Артемидин храм се НЕ налази у оквиру археолошког парка Ефес. Удаљеност између рушевина Ефеса и Артемидиног храма је око 2 километра, а за посету остацима Артемидиног храма се не плаћа улаз.

(Национална географија)

БОНУС ВИДЕО: СЕВЕРНА КОРЕЈА ЛАНСИРАЛА ДВЕ БАЛИСТИЧКЕ РАКЕТЕ: Одговор на маневре САД и Јужне Кореје (фотографије)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ШОК: Карлос Алкараз избачен са турнира у Мадриду! Имитирао Надала, па морао да пакује кофере, као и Рафа (ВИДЕО)