ШТА СЕ ДОГАЂА НА НЕПТУНУ? Тајанствени пад температуре збунио научнике

Новости онлајн

13. 04. 2022. у 15:05

ТРЕНУТНО се Нептунова јужна хемисфера налази усред лета дугог четири деценије, али из разлога који научници не могу у потпуности да објасне, није дошло до очекиваног пораста температуре, већ до мистериозног пада.

ШТА СЕ ДОГАЂА НА НЕПТУНУ? Тајанствени пад температуре збунио научнике

Фото: Пиксабеј

Нова студија, која је прикупила 17 година мерења Нептунове температуре, показује да се догађа супротно. Мерења показују тајанствени просечни пад температуре од око осам степени између 2003. и 2018, о чему сведочи значајан пад атмосферског зрачења од 2003. године.

- Ова промена је била неочекивана. Будући да смо проматрали Нептун током његовог раног јужног лета, очекивали смо да ће температуре полако расти, а не пасти - каже научник Мајкл Роман.

Претходна истраживања показала су да би интеракција хемикалија у атмосферским облацима могла да утиче на њихову температуру, што доводи до температурних врхова пре максималног Сунчевог зрачења, а могуће је да се нешто слично догађа и сада.

- С обзиром на Нептуново 165-годишње орбитално раздобље, очекује се да ће се све сезонске промене догађати поступно током деценије. Брзе промене уочене између 2018. и 2020. изгледају изненађујуће брзе. Чини се да додатни процеси делују у Нептуновој атмосфери - пишу истраживачи.

Друго објашњење могле би бити временске варијације, које утичу на хемијски састав атмосферских облака, укључујући дејство тамних вртлога виђених на Нептуну, што је још једна од енигми планета о којима још учимо.

Сунчев ток такође је вредан разматрања, кажу истраживачи, напомињући да промене у сјају узроковане циклусом Сунчеве активности могу некако покренути фотохемијске промене у Нептуновој атмосфери, што би опет могло објаснити температурне флуктуације које видимо.

Нептун је осма и од Сунца најудаљенија планета Сунчевог система. Назван по римском богу мора, четврта је највећа планета по обиму и трећа по маси, која је седамнаест пута већа од Земљине, преноси портал Дневно.

Нептун обиђе око Сунца за 164,8 година.

Свако годишње доба на Нептуну траје више од 40 земаљских година.

(Спутњик)

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КНАУС: Француска и Немачка блокирају гласање о Приштини у Савету Европе, Вучић ефектно апеловао на Макрона

КНАУС: Француска и Немачка блокирају гласање о Приштини у Савету Европе, Вучић ефектно апеловао на Макрона

ЏЕРАЛД Кнаус, шеф ЕСИ института и главни протагониста и менаџер кампање Аљбина Куртија, рекао је да постоји неколико држава чланица Савета Европе које се спремају да блокирају гласање за пријем тзв. Косова у Комитет министара, где помиње и две савезничке државе лажне државе - Француску и Немачку.

04. 05. 2024. у 12:59

ЈОШ ЈЕДАН ПРЕДСЕДНИК НА ПОТЕРНИЦИ РУСИЈЕ: После Зеленског, Москва сада тражи њега

ЈОШ ЈЕДАН ПРЕДСЕДНИК НА ПОТЕРНИЦИ РУСИЈЕ: После Зеленског, Москва сада тражи њега

МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Русије ставило је на потерницу бившег председника Украјине Петра Порошенка, а одговарајућа потерница се појавила у бази података ресора.

04. 05. 2024. у 15:20

Коментари (0)

УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)