МЕЂУНАРОДНИ ДАН АКЦИЈЕ ЗА КЛИМУ: Најтоплија година до сада
МЕЂУНАРОДНИ дан акције за климу, који се обележава 15. маја, прилика је да се поново подсетимо на све што знамо, али често потискујемо – о озбиљности климатских промена.
Фото Pixabay free images
Иако се овом темом често бавимо посредно, кроз приче о сушама, поплавама, загађењу и здрављу, данас јој се враћамо директно. Упозорења научника због ове појаве више нису само теоријска. Она су – наша свакодневица.
Према подацима које су недавно објавили Светска метеоролошка организација (WМО) и Коперникова Служба за посматрање климатских промена (Ц3С), 2024. година је најтоплија до сада забележена, и то с просечном температуром која је више од 1,5 степени Целзијуса виша у односу на прединдустријски период. То је историјски праг, који су научници дуго наводили као границу коју не бисмо смели да пређемо – а сада смо је прескочили.
Шта то значи у пракси?
Више екстремних временских прилика – од топлотних таласа до разорних олуја. Више проблема са пољопривредом, здрављем, несташицама воде, али и миграцијама које ће климатске промене неминовно изазвати. Ефекат стаклене баште, о ком учимо још од основне школе, сада постаје део свакодневних вести и личних искустава.
Клима више није стабилна, а природни циклуси нису предвидиви. Овај дан треба да нас подсети да акција није ствар избора, већ – опстанка.
Мале промене у свакодневном понашању, притисак на доносиоце одлука, улагања у обновљиве изворе енергије и образовање нових генерација могу да буду део решења. Ако данас не предузмемо кораке, сутра ћемо се суочити са последицама које више нећемо моћи да контролишемо.
Данас је дан за буђење – за планету, за нас, за оне који долазе после.
Препоручујемо
ЕКСКЛУЗИВНО - УРАНИЈУМ И ТЕШКИ МЕТАЛИ ОТКРИВЕНИ У ТКИВУ ГЕНЕРАЛА ПАВКОВИЋА: Из италијанске лабораторије стигли резултати анализа (ФОТО)
У ТУМОРСКОМ ткиву генерала Небојше Павковића, које је 15. септембра послато на анализе у специјализовану лабораторију у Италији, пронађени су уранијум и тешки метали у екстремно високим концентрацијама!
29. 11. 2025. у 08:00
ОТАЦ ПАДАО У НЕСВЕСТ, ХИТНА ИНТЕРВЕНИСАЛА НЕКОЛИКО ПУТА Мучне сцене на сахрани Ане Радовић - Из породичне куће је испратили на вечни починак
ДАНАС је на Златиборском гробљу сахрањена Ана Радовић из Чајетине, која је погинула у тешкој сабраћајној несрећи на магистралном путу код Чачка.
28. 11. 2025. у 14:45
ЂАК НАСМЕЈАО СРБИЈУ: Ево како је на контролном одговорио на питање о називу наше ХИМНЕ: "Детету бих дао ДЕСЕТКУ"
ГРЕШКЕ из школских свезака понекад умеју да измаме најшире осмехе, што потврђује и ситуација у којој се нашао један малишана из Србије. Све је почело када је његова мама на интернету поделила његове одговоре са контролног задатка из предмета Свет око нас. Један од њих одушевио је кориснике друштвених мрежа.
05. 12. 2025. у 11:27
Коментари (0)