ПЛАТФОРМА ЗАЛУТАЛА НА ПУТУ ДО МИНИСТАРСТВА? Наставнички факултети чекају одговор Министарства просвете

Љ. Бегенишић

29. 04. 2023. у 10:00

УПИС у нову школску годину на универзитетима се ближи, а проблем са интересовањем свршених средњошколаца за наставничке факултете није решен.

ПЛАТФОРМА ЗАЛУТАЛА НА  ПУТУ ДО МИНИСТАРСТВА? Наставнички факултети чекају одговор Министарства просвете

Фото З. Јовановић

 Декани високошколсих установа које школују просветни кадар ни ове године не очекују веће интересовање него прошле, иако нису седели скрштених руку већ су, након што су се лане суочили са веома малим бројем уписаних бруцоша, израдили платформу којом предлажу решења за овај проблем. Тај документ са предлозима како да се побољша положај наставника и како да се привуку будући студенти усвојио је сенат Универзитета у Београду.

Неколико декана рекло нам је да је тај документ из Ректората предат надлежном Министарству просвете. Међутим, у овом ресору кажу да иницијатива декана факултета који школују наставнике - још није није достављена.

Каква год да буде даља судбина овог документа, извесно је да ће нови уписни рок почети без подстицајних мера за следећу генерацију ђака који будућност виде у просвети.

Декан Хемијског факултета професор др Горан Роглић очекује да просветне власти позову декане наставних факултета на разговор, јер је то тема за Универзитет, Министарство просвете, али и за Министарство финансија, јер неке мере подразумевају додатна новчана издвајања.

- Недостатак просветног кадра велики је проблем, прошле године на Хемијском факултету наставнички смер уписало је само петоро бруцоша, а у Новом Саду - ниједан - подсећа проф. Роглић. - Не очекујем ништа бољу ситуацију ни ове године.

Наш саговорник упозорава на опасност да за пет година неће имати ко да предаје деци јер ће многи наставници отићи у пензију, а нових - нема.

- Један део наших захтева у платформи је да се направи тачан попис колико ког наставног кадра недостаје, јер се ни то тачно не зна - каже проф. Роглић. - Ми можемо радну снагу увозити из источних земаља, али просветни кадар не можемо, а то значи да ће нам радна места у учионицама бити празна.

Да ли очекују да ће им Министарство просвете у једном моменту изаћи у сусрет, питали смо Иву Драшкић Вићановић, декана Филолошког факултета који већ годинама уписује веома мали број студената на смеровима на којима се школују наставнции српског језика и књижевности.

- Ја то не видим као излажење у сусрет нама, то је озбиљан проблем за државу Србију и уверена сам да је наше ресорно министарство свесно проблема, да ће одговорни у том ресору, зеједно са Универзитетом радити на његовом решавању - каже ова професорка. - То је излажење у сусрет онима којима је потребно квалитетно образовање у држави Србији. Деци и младим људима, а не нама предлагачима решења.

Стипендије и веће плате

У ПЛАТФОРМИ коју је саставило осам декана факултета са наставничким смеровима - Филолошког, Математичког, Филозофског, Хемијског, Биолошког, Физичког, Географског и Факултета за физичку хемију - предложено је да се дају стипендије за студенте који се определе за наставничке смерове, повећају плате просветарима које треба да буду за 30 до 50 одсто веће од просечних плата у Србији и враћање угледа просветним радницима, а повод за израду платформе је недостатак наставног кадра и све мањи број студената који се уписују на ове факултете.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ФИНАЛЕ ЕВРОВИЗИЈЕ 2024: Теја Дора одувала Рамондом, цензура за Израел