ПРЕДЛОЖЕНЕ ИЗМЕНЕ ЗАКОНА О ВИСОКОМ ОБРАЗОВАЊУ: Ево који би новитети били уведени за факултете

Љ. Бегенишић

10. 04. 2023. у 11:24

ИЗМЕНАМА и допунама Закона о високом образовању омогућено је факултетима да у школској 2024/25. години могу приликом уписа студената на студије да уведу тест склоности.

ПРЕДЛОЖЕНЕ ИЗМЕНЕ ЗАКОНА О ВИСОКОМ ОБРАЗОВАЊУ: Ево који би новитети били уведени за факултете

Фото Милена Анђела

- Имајући у виду да је у разговору са факултетима уочено да неки од њих желе да уведу тест склоности, а нису у питању области спорта и уметности код којих је и раније тест предвиђен, сматра се да је потребно дати могућност високошколским установама да уведу додатно тестирање - наводи Министарство просвете у образложењу измена овог члана закона којим се, иначе, регулише рангирање и упис кандидата на факултете.

Иначе, на сајту Министарства просвете на коме су објављене предложене измене наведено је и да је 7. априла почела јавна раправа о изменама и допунама овог закона и да ће трајати до 27. априла.

Трибине на којима ће се распрвљати о новим предлозима биће одржане у Новом Саду, Нишу и Београду.

А осим што се регулишу услови уписа након увођења државне матуре, прецизније се регулишу и услови за професора емеритуса, као и њихова примања која до сада нису била прецизно дефинисана.

Тако ће се накнада за рад професора емеритуса који изводи наставу на мастер академским студијама и докторским студијама исплаћивати под истим условима као и професорима којима је након одласка у пензију продужен радни однос.

Прецизније се регулише и ко може бити предложен за професора емеритуса, па тако се звање професора емеритуса може доделити редовном професору у пензији пензионисаном у претходне две школске године (раније је било три године) и који има најмање 20 година радног стажа. А да би неко био предложен за професора емеритуса треба да има два менторства на докторским студијама у области за коју је изабран, као и да је руководилац најмање два научна пројекта, а ове две ставке до сада носу биле услов. Такође, може га предложити установа у којој је преовео последњих десет (до сада било седам) година у радном односу са пуним радним временом.

Изменама закона регулише се статус тзв. старих студената који су факултет уписали до 10. септембра 2005. године, па је њима омогућено да по истом плану и програму студије заврше до краја 2025/26. школске године, а до тада треба да заврше и они који су уписали и магистарске студије. Студенти уписани на медицинске науке имају годину више, па диплому морају стећи до краја школске 2026/27. године.

Изменама закона регулишу се и новчане накнаде члановима Националног савета па ће их убудуће утврђивати Влада, а не као до сада Скупштина Србије. Одређене измене односе се и на Акредитационо тело, па ће оно моћи да се финансира и из буџета Републике Србије. Према образложењу, ове измене треба да доведу до изједначавања са висином накнаде за друга слична тела.

У члану којим се регулишу услови за избор у звање наставника, наводи се да изузетно у пољу медицинских наука у звање предавача може бити избарано и лице са завршеним интегрисаним академским студијама и завршеном здравственом специјализацијом.

Према новом предлогу, сарадницима у настави се може уговор о раду продужити два пута по једну годину, уместо досадашње одредбе да се уговор може продужити годину дана.

Такође, уговори о раду са асистентима убудуће ће моћи да се продуже два пута по три године, уместо једном у трајању од три године.

 

Регистар факултета, студената и програма

Изменама Закона о високом образовању успоставља се и јединствен иформациони систем просвете (ЈИСП) који до сада није постојао. Њиме ће бити обухваћени регистар установа у систему високог образовања, број студената у систему високог образовања и број акредитовани студијских програма.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СКАНДАЛ У РИМУ: Новак Ђоковић погођен флашом у главу! (ВИДЕО)