ТУЖЕ ЗА МЕДАЉУ: Студенти Правног факултета други на такмичењу из међународне арбитраже у Бечу

Б. БОРИСАВЉЕВИЋ

22. 04. 2022. у 08:38

ИЗА себе су оставили чувене Харвард, Јејл, Кембриџ... У конкуренцији 365 универзитета из света са више од 2.500 студента и око 1.000 арбитара, академци Правног факултета у Београду су у финалу такмичења Међународне трговинске арбитраже у Бечу, освојили друго место у писању тужбе. Испред њих су само студенти немачког Хајделберга. У победничком тиму је било 11 студената четврте године и мастер студија, које је предводила проф. др Милена Ђорђевић, једно од најцењених имена у свету арбитражног права.

ТУЖЕ ЗА МЕДАЉУ: Студенти Правног факултета други на такмичењу из међународне арбитраже у Бечу

Чланови екипе Правног факултета у Београду / Фото Приватна архива

Такмичење се одвија у три дела: писање тужбе, одговора и презентација тужбе, и то на енглеском језику. Припреме за финале у Бечу су трајале шест месеци. Арбитражу, која оцењује тужбе, чине најистакнутији професори права и судије из целог света. Они постављају питања, траже објашњења, оцењују.

- Сваке године је случај у суштини сличан: две фирме преговарају о продаји робе, улазе у закључење уговора. Онда се све компликује, једна страна тврди да је закључен, друга да није. Имали смо 55 страна случаја, исказе сведока, аргументе за обе стране. Приликом писања тужбе и одговора на њу мора се одговорити на четири питања: Да ли је уговор закључен? Ако јесте, да ли су општи услови пословања једне стране укључени у уговор? Да ли је суд надлежан да решава спор? Ако јесте, које право ће применити - прича Зоран Кобал, један од чланова тима.

Страни универзитети су имали боље услове за припрему, највише у приступу разним правним изворима, али наши студенти су показали да су у самом светском врху. Штавише, где год да се појаве, конкуренти стрепе од њих. Пре Беча, имали су припремна такмичења у Подгорици, Прагу и Београду где је присуствовало више од 60 тимова из света. Свуда су бриљирали.

- Тимови осталих универзитета, посебно немачки, имају неограничени приступ неким базама података које ми немамо и у томе је њихова главна предност. Имају неограничени извор судске праксе, чак са почетка 20. века, што нама недостаје. Али, немају професорку Ђорђевић, која је нама све то омогућила и без које не би било нашег успеха. Где год се појавимо, од нас имају висока очекивања. На нас гледају као на Харвард - каже Лука Милошевић.

Лука Стојилковић, Лука Милошевић и Зоран Кобал / Фото З. Јовановић

Њихов колега Лука Стојилковић истиче да је леп осећај бити представник и амбасадор Србије, као и универзитета:

- Желимо да останемо у нашој земљи и да знање и искуство стечено на овом такмичењу примењујемо у Србији. Ово такмичење, младе правнике оспособљава за најкомплексније задатке у пракси о уговорима велике вредности, значајним за привреду земље.

ПОБЕДНИЧКИ ТИМ

У ПОБЕДНИЧКОМ тиму су Ања Караџић, Дуња Томашевић, Нина Митровић, Нина Пејић, Лука Милошевић, Лука Стојилковић, Јован Бећерић, Жељко Лоци, Душан Јаблан, Вукашин Станковић и Зоран Кобал. Селекција је веома строга, а места има само за 10 најбољих из генерације. Професорка Милена Ђорђевић, једно од најцењених имена у свету арбитражног права, већ две деценије успешно води тим. Највећи успех остварили су 2013, када су наши студенти написали најбољу тужбу на свету.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

УКРАЈИНА ПОВЛАЧИ РАДИКАЛНИ ПОТЕЗ: Ово многи нису очекивали, чак су и Руси збуњени пред Олимпијске игре Париз 2024