БРИТАНЦИ ГОСТИ ДРЖАВНОГ АРХИВА СРБИЈЕ: Грејем Стјуарт и Шан Меклауд уживали у посети (ФОТО)

Novosti online

09. 04. 2021. у 18:08

ГРЕЈЕМ Стјуарт, министар за извоз у Влади Велике Британије и Њена екселенција Шан Меклауд, амбасадорка Велике Британије у Србији посетили су Државни архив Србије, 9. априла 2021. године. Домаћин уваженим гостима био је директор Државног архива Србије др Мирослав Перишић.

БРИТАНЦИ ГОСТИ ДРЖАВНОГ АРХИВА СРБИЈЕ: Грејем Стјуарт и Шан Меклауд уживали у посети (ФОТО)

ФОТО: Архив

Поводом посете гостију из Британије сачињен је избор документа из фондова и збирки Државног архива Србије која сведоче о дипломатским, економским и културним везама Кнежевине и Краљевине Србије и Велике Британије – укази о одликовању српским и британским орденима; именовања дипломатских представника и њихови извештаји; молба Николе С. Јовановића–Американца Савету Велике школе да држи наставу енглеског језика из 1884. године; захвалност Шекспировог клуба у Стратфорду на Ејвону српском посланику на поклоњеној српској застави поводом прославе Шекспировог рођења, 1910. године; Лондонски уговор о миру из 1913. године...

ФОТО: Архив

Министар Стјуарт је исказао велико интересовање за историју трговинских односа Србије и Велике Британије. Са посебном пажњом уважени гости су погледали Привремени трговински уговор између Србије и Велике Британије 3/15. март 1879. године, говор Чедомиља Мијатовића, српског посланика у Лондону: „Неколико предлога за развој трговине између Велике Британије и Србије“ и део из извештаја Чедомиља Мијатовића, премијеру Гарашанину о разговору са британским премијером Гледстоном, који је том приликом рекао: „Настаните да године мира употребите на ваше унутарње ојачање, на развитак економни, на учвршћивање слобода и напретка, и настаните нарочито да између вас на Балканском Полуострву – између вас Срба, Бугара, Грка и Румуна – дође до срдачних одношаја, до споразума и тесног пријатељства.“

ФОТО: Архив

Гости су имали прилику да виде и оригинални Телеграм објаве рата Аустро-Угарске Србији 15/28. јула 1914. године, који је уписан у Унесков Међународни регистар „Сећање света“.

У разговору током посете, у којој се министар Стјуарт задржао око 2 часа, било је речи о историји односа Велике Британије и Србије, као и да ће бити иницирана сарадња између Националног архива Велике Британије и Државног архива Србије.

Том приликом министар Стјуарт је рекао - Човечанство је данас подељено, а установе као што је Државни архив Србије не само да чувају историју него и одржавају везе које држе човечанство. Пошто смо на прагу склапања новог трговинског уговора одлично је да захваљујући вама ову причу можемо да ставимо у контекст који даје историјску везу и нит.

Директор Архива, др Мирослав Перишић је истакао - Историја је опасна ако се не разуме, а пут ка сазнању и разумевању историје води преко докумената која се чувају у архивима. Државни архив Србије је један од међународно референтних архива.

Министар Стјуарт и амбасадорка Меклаод су исказали велико задовољство што су имали прилику да виде оригинална документа. Директор Перишић је изразио велику захвалност министру Стјуарту на посети Архиву и нагласио да је посета британског министра редак пример у политичкој пракси и да је на тај начин високи гост послао јавности снажну поруку о значају институција као што су архиви.

Министар Стјуарт је, након разгледања изложбе, у књизи утисака записао: „Велика је привилегија видети много историјских докумената који сведоче о дугој историји односа између Велике Британије и Србије. Одушевљен сам што ће наш нови трговински споразум следити кораке нашег првог из 1879. године. Сећајмо се прошлости и градимо нову, бољу будућност“.

Министру Стјуарту су поклоњене копије сачуваних трговинских споразума који су склапани између Србије и Велике Британије, а амбасадорки Меклауд су поклоњене копије Указа о постављењу Јована Мариновића за првог дипломатског представника Србије у Великој Британији као и превод српске химне на енглески са нотама.

По личној жељи министар Стјуарт је интервју Радио телевизији Србије дао у згради Државног архива Србије.

Током разговора били су присутни и Мила Коругић Милошевић, председница Надзорног одбора Архива, Звездана Црногорац и Бојана Арсић из Амбасаде Велике Британије у Београду, лични секретар министра Мекгвајер и помоћници директора Архива Јелица Рељић и Златибор Марковић.

Избор докумената који су представљени сачинили су Јелица Рељић, архивски саветник и Александар Марковић, виши архивист, који је водио уважене госте кроз изложена документа.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

СЕСТРА УБИЈЕНОГ ДАЛИБОРА НАПИСАЛА ПЕСМУ БРАТУ: Проклињем му руку из које је сваки метак испалио (ВИДЕО)