НОВИ ЖИВОТ "ГЕЦЕ КОНА": У понедељак се отвара обновљена култна београдска књижара у Кнез Михаиловој улици

Д. Богутовић - Д. Матовић

20. 02. 2021. у 12:13

НЕКОЛИКО месеци читаоци и писци су са нестрпљењем чекали, и дочекали, отварање своје друге куће у Кнез Михаиловој 12: од понедељка, 22. фебруара, у пуном сјају ради обновљена књижара "Геца Кон", симбол српског књижарства и издаваштва.

НОВИ ЖИВОТ ГЕЦЕ КОНА: У понедељак се отвара обновљена култна београдска књижара у Кнез Михаиловој улици

Фото И. Маринковић

После свеколике и дуге кризе у којој се нашла "Просвета", којој припада књижара, реновирање је предузео "Службени гласник" који је прихватио и неколико запослених.

- Наш посао је био да запосленима који годину дана нису примали плату обезбедимо посао, да реновирамо књижару и да јој вратимо позицију најпрестижније - каже, за "Новости", Јелена Триван, директор "Службеног гласника". - Плаћаћемо закуп под комерцијалним условима, а све то уз ризик да у поступку могуће реституције "Геца Кон" припадне неком другом. Нема, дакле, у овом подухвату никакве исплативости, ни финансијског интереса, сем осећања части да је "Гласник" позван да очува успомену на Гецу Кона. Наша идеја је била да обновимо најстарију српску књижару која ће бити место сусрета писаца и отворена за све издаваче.

После вишегодишњег шегртовања код двојице веома успешних и угледних књижара, предузимљиви и окретни Геца Кон (1873 - 1941) отворио је своју књижарницу за српске и стране књиге 1. маја 1901. у Кнез Михаиловој 34. У неколико наврата мењао је место, да би књижару скрасио 1934. тамо где је и данас. Исте годне основао је и издавачко предузеће у ком је у неколико наредних година објавио 2.766 наслова.

Иза првог носећег стуба на средини књижаре налазио се сто са неколико столица за којим су се окупљале најугледније личности из књижевног и јавног живота тога доба. Међу њима су били Слободан Јовановић, Бранислав Нушић, Андра Гавриловић, Јаша Продановић, Божидар Ковачевић, Милош Црњански и многи други. У дну књижаре, полузастакљена била је канцеларија самог Геце Кона.

Одмах по почетку Другог светског рата Геца Кон је као Јеврејин са породицом ухапшен и пребачен на Сајмиште, где му се губи сваки траг. Према сведочењу писца Божидара Ковачевића, који је са њим пријатељовао, Кон је пребачен у затвор у Грацу где је умро на мукама. Његова супруга Елза, кћери Елвира и Малвина, унучад и зет Фрањо побијени су у Јабуци код Панчева. Немачки окупатори су одмах његову издавачку кућу присвојили и претворили у предузеће "Југоисток", које је објављивало пропагандни материјал и само ауторе са немачког говорног подручја. По окончању рата, већ 15. децембра 1944, основано је државно издавачко предузеће "Просвета" које је преузело просторије бившег издавача и наставило традицију Геце Кона. Књижара је сачувала првобитни изглед све до 1990. када је обновљена, а садашња реконструкција предузета је после расписаног конкурса за идејно решење.

- Потрошили смо колико је било потребно да то буде најлепша књижара, да се створи простор за књижевне трибине, да се рестаурирају оригинални предмети и да све буде достојно имена оснивача - објашњава Триванова. - Јако нам је било важно да се истакне историјски значај ове књижаре и да се експонати који имају музеолошку вредност издвоје и заштите. Тако је то сада и књижара, и музеј, и галерија, и место будућих књижевних сусрета и трибина.

Како "Просвета" већ годинама посрће, са све неизвеснијом будућношћу, поставља се и питање шта ће бити са овом некада најмоћнијом издавачком кућом у бившој Југославији. О томе директорка "Службеног гласника" каже:

- Нажалост, у бројним проблемима који су пратили "Просвету" са неуспелим приватизацијама и губицима, задесила је и поплава у самој књижари која је нанела озбиљна оштећења. Уз помоћ Министарства привреде "Просвета" је тај део санирала, а ми смо наставили даље послове на уређењу. "Службени гласник" има довољно послова и успеха у континуитету, тако да нема никаквих претензија ка другим издавачима, већ само жељу да им помогне. "Просвета" наставља да постоји као самостално правно лице, са својим пословима, а о њиховој судбини се пита њено руководство. Ми смо у овом пројекту као државна фирма која помаже опстанку најстарије књижаре. Ни мање, ни више.

Од понедељка књигољупцима ће бити понуђено 39.445 књига, које су изложене на 52 метра полица и девет столова којима је враћен, колико се могло, аутентичан изглед. Полице са књигама су од пода до плафона, а са оних највиших продавци ће књиге узимати уз помоћ мердевина које је користио и Геца Кон. На галеријском простору један део биће посвећен новој сликарској сцени Србије, односно представљању младих уметника, а у другом, као у музеју, изложени су оригинални предмети који су припадали великом књижару. У част Геце Кона "Службени гласник" покренуће посебну едицију са његовим именом.

ХОНОРАР ЗА ЦРЊАНСКОГ

ГЕЦА Кон био је познат као штедљив човек, али је имао пуно разумевања за писце и њихове потребе. Остала је аутентична анегдота како је Милош Црњански улазећи у књижару са прага предложио да преведе Ничеова дела. На изненађење присутних Кон је одмах прихватио да Ничеа објави, и то у десет књига! Црњански је замолио да му да и аконтацију од шест хиљада динара, на шта је Кон затражио формулар и одмах исписао суму. Када је запитан како се тако одлучио за овај скупи посао, Кон је одговорио: "Песме данас имају слабу продају, а знам да би ми Црњански, колико сутра, понудио своју збирку. Било би ми неугодно да га одбијем, поготово што смо земљаци. Овако сам решио случај. Црњански се задуго неће појавити, а сигуран сам да од Ничеа неће превести ни реда."

Фото И. Маринковић

ЖИВЕО ОД КЊИГА И ЗА КЊИГЕ

ГЕЦА Кон је сазидао кућу у Добрачиној 30, кућу у Сремској, породичну вилу у Јајинцима, имао два стана у Страхињића Бана, мануфактурну радњу у Кнез Михаиловој. Био је један од првих власника луксузног аутомобила у Београду који је позајмљивао српској влади када су у посету долазили угледни гости. Његов биограф Велимир Старчевић (1949 - 2017) који је и сам радио у књижари у Кнез Михаиловој 12, у књизи која је имала неколико издања истиче да се Геца Кон обогатио на књигама. Међутим, он је за те књиге и писце, и то превасходно српске писце, и живео.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

ОБРУКАНА ЛАЖНА ДРЖАВА У ЊУЈОРКУ: Шамар за Приштину и Вјосу Османи пре почетка седнице СБ УН о Косову (ФОТО)

ОБРУКАНА ЛАЖНА ДРЖАВА У ЊУЈОРКУ: Шамар за Приштину и Вјосу Османи пре почетка седнице СБ УН о Косову (ФОТО)

У ЊУЈОРКУ се данас одржава седница Савета безбедности Уједињених нација посвећена шестомесечном извештају генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду УНМИК-а, а Србију ће представљати председник Александар Вучић.

22. 04. 2024. у 16:14

Коментари (1)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна