ЧЕЛИЧНИ ВАЛТЕР БРАНИ КУЛТУРУ: Необична скулптура легендарног Бате Живојиновића

С. Видачковић

13. 02. 2021. у 12:40

СКУЛПТУРА Валтера у природној величини направљена од 5.000 заварених шрафова, тешка 200 килограма красиће легат легендарног глумца Велимира Бате Живојиновића који ће бити отворен у Кораћици, његовом родном селу на Космају.

ЧЕЛИЧНИ ВАЛТЕР БРАНИ КУЛТУРУ: Необична скулптура легендарног Бате Живојиновића

Фото Приватна архива

Необична Батина фигура, рађена по фотографији са плаката култног остварења "Валтер брани Сарајево" коју је јединственом техником радио самоуки уметник Борис Дехељан из Београда, одушевила је и породицу покојног глумца, који нас је напустио у мају 2016. године.

Срећу и захвалност због овог геста не крије Батин син Миљко Живојиновић, који, за "Новости", открива да се ускоро нада почетку реализације музеја посвећеног његовом оцу, значајног пројекта који наша култура заслужује. Почетак изградње објекта осим техничких решења, додатно је успорила епидемија вируса корона.

- Велико је задовољство и понос за целу нашу породицу ово сјајно дело талентованог уметника Бориса Дехељана, који је већ стекао завидну међународну репутацију - каже Миљко Живојиновић у разговору за наш лист.

- Посебно нас радује чињеница да је уметник сам био инспирисан Батом и његовом каријером, и да је самостално, без ичије финансијске помоћи, успео да реализује овај мукотрпан и компликован рад. Ова очева скулптура идеална је за музеј који ће бити изграђен у његовој родној Кораћици, јер се ради о јединственом уметничком виђењу Батиног дела, које одудара од класичних решења.

Бата Живојиновић, Фото В. Данилов

У легату ће се, осим гвозденог Валтера са шмајсером, наћи и Батине личне ствари, сценографије из филмова, костими, фотографије, награде... Уметник Борис Дехељан каже да познанство са Батиним сином Миљком датира још од 2017. када су се упознали на изложби у Паризу.

- Сасвим случајно сам доспео до чувене изложбе у музеју "Хал Сен Пјер" у подножју Монмартра у Паризу - сећа се Дехељан.

- Док сам био у својој радионици на Новом Београду, дошао ми је пријатељ са двема Францускињама, од којих је једна била директорка музеја "Хал Сен Пјер". Одушевила се када је видела фигуре Џимија Хендрикса и Мајлса Дејвиса од шрафова и позвала ме на изложбу у Париз. Та поставка је била изложена девет месеци. Тада сам упознао Миљка и рекао му како одавно намеравам да урадим Валтера, који са шмајсером у рукама сада брани културу и уметност. Њему се то много допало и чим сам се вратио у Београд, ушао сам у своју радионицу.

Почео је од Валтерових ципела, шраф по шраф. Дехељан сам каже да не ради по калупима, већ "из главе". Вари матице разних димензија које му одговарају јер су шестоугаоне и добре су за уклапање. За разлику од других вајара који раде са матицама и слажу их у калуп па их после варе, због чега варови остају са друге стране, код Дехељана је другачије.

БАТА ПОЧИВА У АЛЕЈИ, ЛУЛА У КОРАЋИЦИ

БАТА Живојиновић сахрањен је у Алеји заслужних грађана на Новом гробљу у Београду, док његова супруга Јулијана Лула, која је преминула у децембру 2019, почива у порти Цркве Свете Богородице у Кораћици. Иако је почетком прошле године било најаве да ће посмртни остаци славног глумца бити ексхумирани и пренети поред супруге, пандемија вируса корона је стопирала цео процес.

- Код моје технике је препознатљиво то што се варови виде са спољашње стране, па је јасно да не користим никакав калуп. Уградио сам око 5.000 матица, плус жице и ексере, који су коришћени за косу. Покојни Бата је био висок 183 центиметра, а фигура можда делује мало нижа јер је у ставу са оружјем у рукама. Тај шмајсер сам правио десетак дана, а најтежи део за рад је лик, јер све време радим у полумраку са маском за варење на глави. Цела фигура је премазана мат заштитом, како би се очувала природна боја метала.

Дивљење Борис  Дехељан "извајао" омиљеног глумца, Фото Д. Миловановић

Дехељан објашњава да док ради, понекад користи танке арматуре, које му служе као контура док, на пример, обликује ноге од шрафова. Али, вели да не води рачуна о прецизности, те да не мора све да буде "под конац".

- Валтер је мој омиљени лик, рођен сам почетком осамдесетих и припадам генерацији која је одрасла на домаћим филмовима - каже уметник. Жао му је што није упознао славног Бату, али каже да му много значи што је имао част да "изваја" славног уметника и нада се да ће ово, као и остала његова дела, остати новим генерацијама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!