ТУЖНЕ ВЕСТИ: Преминуо редитељ Душан Јовановић
ЈУГОСЛОВЕНСКИ и словеначки редитељ, драматург и есејиста Душан Јовановић преминуо је у 82. години.
Фото: Принтскрин
Душан Јовановић је рођен 1. октобра 1939. у Београду и важио је за једног од најплоднијих југословенских и словеначких драмских писаца и позоришних редитеља. Као дечак се преселио у Љубљану, где је студирао енглески и француски. Завршио је позоришну режију на Академији за позориште, филм, радио и телевизију, где је и предавао.
Потписао је режију више од 100 дела, написао је бројне драмске текстове, телевизијске драме, есеје и кратке приче.
Написао је сценарио за филм "Ослобођење Скопља", који је први пут приказан 9. априла 1981. године.
Био је ожењен филмском и позоришном глумицом Миленом Зупанчич.
Од Јовановића се на друштвеним мрежама опростио и председник Словеније Борут Пахор који је написао: "Напустио нас је Душан Јовановић, великан позоришта и речи. Захвални смо на његовом наслеђу. Изражавамо најдубље саучешће његовој породици".
(РТС)
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ВАТРЕНО НА КРИМУ: Украјина "одсекла" полуострво, мостови сравњени - експлозије и пожари на војним и инфраструктурним локацијама
У НОЋНОМ нападу дроновима избио је пожар у рафинерији нафте Афипски у руском Краснодарском крају, стратешком енергетском погону који је од почетка рата честа мета напада.
11. 06. 2026. у 15:25
ШЕФ НЕМАЧКЕ ВОЈСКЕ ИЗДАО ДРАМАТИЧНО УПОЗОРЕЊЕ: Ево када ће нас Русија напасти, морамо бити спремни за борбу
НЕМАЧКА мора да се припреми за руски напад до 2029. године, или чак и раније, изјавио је шеф немачке војске за Политико.
11. 06. 2026. у 16:23
НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²
"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."
02. 06. 2026. у 21:24
Коментари (0)