КРУНА ОПУСА ОД 3.500 СТРАНИЦА: Објављена сабрана дела новинара и писца из Горњег Милановца Бошка Ломовића

Милорад Бошњак

27. 12. 2020. у 11:44

НА 3.500 страница у осам књига, објављена су Сабрана дела новинара и књижевника Бошка Ломовића, који живи у Горњем Милановцу. Садрже песме и приповетке за децу и одрасле, роман-трилогију "Кажа о Мазгиту", седам романа за децу и младе, књижевне критике, есеје, полемике, интервјуе, чланке о људима и догађајима из културе, путописе, дневничке белешке.

КРУНА ОПУСА ОД 3.500 СТРАНИЦА: Објављена сабрана дела новинара и писца из Горњег Милановца Бошка Ломовића

Фото приватна архива

Све то употпуњава попис домаћих и страних часописа у којима је објавио радове, аналитичку студију о његовом опусу из пера проф. др Цвијетина Ристановића, који је уз уредника београдског издавача "Свет књиге" Стеве Ћосовића, приређивач Сабраних дела.

Ломовић је пола века радио у новинарству, упоредо са књижевним радом. До сада је објавио 40 књига. Песме и приповетке су му превођене на десетак европских језика, "Књига о Диани Будисављевић" објављена у пет издања на српском, немачком, енглеском и - есперанту. Заступљен је у песничким и приповедачким антологијама Србије, БиХ, Црне Горе, Румуније, Русије, у уџбеницима за основце. У књижевним и новинарским круговима често истиче, да је човек са два завичаја:

- Село Брезна под Сувобором ми је завичај по рођењу, а књижевни завичај Брчко, где сам 1972. затекао књижевни клуб "Пабло Неруда", часопис "Ријечи", конкурс за поезију и прозу, тридесетак књижевних ентузијаста... У Брчком су почињали песник Вито Марковић, књижевни критичар Остоја Кисић, Брчак је и Алекса Микић, приповедач за децу и оснивач "Малих новина"; ту су стварали приповедач Миладин Ћулафић, песник Драго Куђић и тако редом.

Редак је међу писцима српског језика и што подједнако пише екавицом и ијекавицом.

- Сплет околности. У Брчком сам почео као професор српскохрватског језика, а наставио и као новинар. Ијекавица је била "службени језик". Њу сам прихватио у књижевном изразу. Исидора Секулић је дивно писала о "босанском језику", и да је "најсиромашнија наша покрајина најбољи приповедач". Наравно, није мислила да је то други језик, већ српски, али га је колоквијално назвала "босанским". Допао ми се језик с оне стране Дрине, звучао ми је сочније и мекше. За другу је причу што су неки касније од наше ијекавице, што је јединствен пример у свету, покушали да праве своје језике.

ПОВРАТАК У ДЕТИЊСТВО

Значајан део стваралаштва Ломовић је посветио деци и младима: стотине песама и прича, седам романа...

- За децу сам почео да пишем тек у четрдесетим годинама живота. Природно је да се човек, кад стигне до средине досуђеног века, радо враћа у детињство. Да ли сам успео? Прихваћен сам лепо од малих читалаца, добио бројне награде, две моје књиге су проглашене за најбоље у Србији: "Буквар дечјих дужности" у избору Жирија библиотекара Србије 2015. и "Узбуна на планети Окуко" на престижном конкурсу "Гордана Брајовић" 2017.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)