ЖИЦОМ БРАНИ УГРОЖЕНЕ РЕКЕ: Нина Ивановић изложбом упозорава на опасност која прети природном богатству

М. КРАЉ

21. 12. 2020. у 11:26

АКО се за нешто данас вреди борити, онда је то вода: чиста, питка вода, сматра београдска уметница Нина Ивановић (1986).

ЖИЦОМ БРАНИ УГРОЖЕНЕ РЕКЕ: Нина Ивановић изложбом упозорава на опасност која прети природном богатству

Фото М. Анђела

Препознатљива на нашој сцени по јединственим тродимeнзионалним цртежима од жице, за које је добила многа признања, међу којима су и награде Октобарског салона и Фонда "Владимир Величковић", свој нови циклус радова на изложби у београдској галерији "Новембар", продуженој до 17. јануара, посветила је управо овом природном богатству, које је у све већој опасности.

Поставку је назвала "Немирне воде", а њена дела је иницирала брига за Топлодолску реку, угрожену градњом мини-хидроелектрана. Зато се у време протеста за спас ове воде, пре око две године, упутила ка Старој планини, са својим фото-апаратом. Наиме, процес рада ове сликарке увек започиње фотографским снимком, за којим следи скица на папиру за коначни цртеж у простору.

- Моји радови су нека врста дневничких бележака, а све што се дешавало са рекама на Старој планини деловало ми је као нешто за шта се вреди залагати - открива, за "Новости", Нина Ивановић. - Изложба у галерији "Новембар" била је прилика да продубим причу, започету фотографијама насталим на Старој планини. Тако и први рад у циклусу, "Река", управо представља Топлодолску реку. За њега је специфично и то што сам први пут радила у бакру, јер су претходна дела била од обичне жице.

"Река 1", Фото приватна архива

Први пут су се, у галерији "Новембар", једни до других, нашли и њени дводимензионални и тродимензионални "цртежи":

- Сам пејзаж је мало захтевнији за извођење у жици - признаје уметница.

- То ми је пробудило жељу да урадим и неке аквареле. Почела сам да користим кинески туш, који ми је омогућио да направим другачије валере воде од оних које успевам да изведем жицом. Рад четкицом на папиру даје ми слободу и добро се уклапа са чврстим, линијским цртежом изведеним у жици. Стварање у оба медија носи своју лепоту, а на поставци се лепо допуњују.

ИЗВОР НА МИЉАКОВЦУ

МНОГЕ су воде и извори угрожени. Једом од ретких извора са пијаћом водом у Београду, на Миљаковцу, тренутно прете грађевински радови. Страшно ми је што се такве ствари занемарују зарад профита. Живим близу Саве и свакога дана гледам колико је та река загађена. Не могу да схватим зашто су нам ти проблеми на маргини. У периоду када се за многе ствари може рећи: "Овако више не може!", мене је подстакао отпор малог броја људи, у једном малом месту, због тога што им одузимају реку - каже Ивановићева.

Сликарка се после дела импресивних димензија "Дурмитор", за које јој је и припала главна награда "Октобарца", окренула градским призорима (радове је изложила у крагујевачкој "Рими"), да би се новом поставком вратила природи као централној теми:

- Надовезали су се онда мотиви и других река, па сам додала и шуму и планину. Сам назив поставке "Немирне воде" требало је да алудира не само на конкретно отимање једне реке, већ уопштено на алармантне еколошке проблеме, а и на ово време у коме живимо.

"Врх изнад кањона", Фото приватна архива

Њено окретање пределима ван градских средина подударило се са избијањем заразе која је "закључала" читав свет:

- Када је почела пандемија, моја путовања била су везана само за Србију и бег од урбаног живота. Тако је корона довела до тога да се додатно појача оно што сам желела да овековечим кроз ове радове, а то је размишљање да је природа оно што морамо да очувамо.

Тако су се на овој поставци, као мотиви, нашли и река Ђетиња, околина Ужица, Беле воде...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Ово је најновији услов за Русе да би учествовали на Играма Париз 2024