КУЛТУРА НИЈЕ ЗА ШАТОР: Реаговање предузећа "Београдски сајам" на одлуку издавача о неучешћу

В.Н.

21. 09. 2020. у 13:45

НАКОН што је већина домаћих издавача рекла да не жели ове године да учествује на Међународном београдском сајму књига, без обзира на одлуку Кризног штаба, који ће се данас званично изјаснити да ли је безбедно да се традиционална смотра писане речи, као и до сада, одржи под куполом, огласило се предузеће "Београдски сајам".

КУЛТУРА НИЈЕ ЗА ШАТОР: Реаговање предузећа Београдски сајам на одлуку издавача о неучешћу

Фото В. Н.

У писму, које су добиле "Новости", пише:

"Време ће показати ко је, зашто и с каквим аргументима, све је очигледније, одлучио да овогодишњег Сајма књига, једног од највећих културних брендова свих бивших овдашњих држава, касније Србије, Београда посебно, а на крају крајева читаве југоисточне Европе, једноставно - не сме да буде.

Као алиби свакако се користи Кризни штаб за борбу против ковида 19, исти онај који је проценио да је баш "Београдски сајам" социјално, санитарно, технички и на друге бројне начине најпогоднији и најсигурнији за борбу против опаке пошасти.

По културу је, међутим, најтрагичније што су се као предводници антисајамске и у суштини 'антикњижевне' кампање легитимисали водећи људи неких удружења издавача, међу којима је најгласнији Зоран Хамовић, председник Удружења професионалних издавача.

Не зна се шта је у том алтруизму било патетичније: Да ли надљудска анти-ковид борба за здравље посетилаца у 'нездравој' средини какав је 'Београдски сајам', до јуче ковид-болница? Да ли пристајање на све то забрањено и болесно, али под условом да им се закупнина смањи за 50 посто? Да ли процена да би број посетилаца за њих било премало и неисплативо у односу на редовних око 180.000 (а свакако би им се исплатило барем десет пута мање под шаторима на Калемегдану? Да ли идеја да 'Београдски сајам' (!), комерцијална компанија која живи искључиво од свог простора који нема ни куда ни како да 'черга', од марта до данас није имала ни динара прихода, али јесте преко 600 милиона динара расхода, и чији су радници већином на принудним одморима - у знак подршке култури и писаној речи откупљује (!) њихова издања, да би спасли и Сајам и издаваче и њихова ремек-издања са стопостотном гаранцијом квалитета?

Коначно, има ли и политичких побуда у жељи, чак концепту, да се у данашњој Србији култура сведе под шатор, а не да буде тамо где јој је и место и где јој се указује адекватна пажња и почаст. Тамо где је била, бар што се Сајма књига тиче, претходних шест деценија - на 'Београдском сајму'. И какав утицај на то имају појединачни или групашки интереси.

Зато идејни творац шаторског вашара на Калемегдану, као пандану легенди међу сајмовима књига - оном Међународном београдском - добија номинацију за врхунски издавачки промашај 2020. године...

И све то принципијелно важи за све који су се 'уротили' да овогодишњег Сајма књига не буде. Нису сви који су мењали велику историју подобијали споменике, неки су завршили и на ђубришту те историје."

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

ТИТО ТРАЖИО БАТИ ДА МУ ИСПРИЧА ВИЦ О ЊЕМУ: Овај одговор је добио од глумца (ВИДЕО)