МИЛЕТИЋ СПАЈАО СРБЕ: Публика поздравила филм "Име народа" Дарка Бајића којим је свечано отворен 27. фестивал на Палићу

Ј. ЛЕМАЈИЋ

14. 09. 2020. у 10:45

То је човек за ким треба да пође сваки српски син...

МИЛЕТИЋ СПАЈАО СРБЕ: Публика поздравила филм Име народа Дарка Бајића којим је свечано отворен 27. фестивал на Палићу

Фото промо

Кратка а ефектна реплика можда, најбоље говори о снази дела и идеја Светозара Милетића, вође пречанских Срба у 19. веку, коме је посвећен филм Дарка Бајића "Име народа", по тексту Милована Витезовића, чијом премијером је у суботу отворен 27. Фестивал европског филма на Палићу.

Са тежњама за јачање националног идентитета у Аустроугарској царевини, чувеном "Заставом", најутицајнији јавним гласилом у Срба северно од Саве и Дунава, Милицом Томић, женом испред свог времена, присаједињењем Срема, Баната и Бачке Краљевини Србији, ширу публику упознали су сјајни Љубомир Бандовић, као Светозар Милетић, Ања Павићевић и Катарина Жутић као Милица Томић, Ана Франић као Анка Милетић, Жарко Лаушевић у улози чика Јове Змаја, Андрија Кузмановић и Никола Ристановски који тумаче Јашу Томића...

УТИСЦИ Екипа филма "Име народа" пред новинарима, Фото И. Војнић

- На питање да ли је ово савремени филм или из 19. века, не бих знао да одговорим. Док сам га радио, упозоравали су ме да ће ме отпужити за национализам и теорију завере. Али то није теорија завере већ теорија праксе, која се стално враћа. Све што се дешавало у 19. и 20. веку са Србима не само да се понавља, већ је то начин комуникације са Србима уопште - каже Бајић.

Ово, по Бајићевим речима, није прича о једној историјској личности већ о нашој заборавности и покушају да оправдамо ток историје:

- У Београду, на Дорћолу, улица Светозара Милетића дуга је свега 200 метара, а једна од највећих авенија у Братислави носи његово име. Он је био човек који је спајао војвођанске, црногорске, босанске Србе, једини који је могао да каже оно што мисли у угарском парламенту. Како је говорио, осионост оних који су на власти доводи до невоље и рата, а то је још једна вредност овог филма, да схватимо да је глобална политика најмање слободоумна и да на све начине покушавају да нас понизе.

СУСРЕТ Цеца Бојковић и Мира Бањац, Фото Ј.Л.

Највећи терет филма "на својој грбини" понео је Љубомир Бандовић, коме је како каже улога Светозара Милетића остварење дечачких снова да одигра једног хероја, а тиме да провери себе колико разуме идеје и начин да се бори против корумпираног окружења .

- То је човек који је имао све фиоке свог живота пуне и освешћене. Његова политичка каријера, однос са породицом и пријатељима говоре о једном другом времену када су се људи везивали једни за друге, а сада се везују за утиске које имају о другима и зато буду разочарани - истиче Бандовић. - Обратио сам пажњу на положај шаке на споменику, тај исти после у филму има и Јаша Томић, што говори да су његова снага и идеологија биле заразне. Могли су једино да га стрпају у затвор и дају му инјекције да га разболе, али нису могли да га зауставе. Нису могли да га опонирају, јер лаж има своју другу страну, а истина је само једна. Ту је и његова љубав према ћерки коју је волео упркос њеној неконвенционалности тог времена и то му је давало уверење да ће све бити добро.

Промоција ауторског филма

СВОЈУ клупу и столицу у палићком парку добила је Мирјана Карановић (на слици), 41. Лауреат награде "Александар Лифка" за изузетан допринос европској кинематографији.

Фото промо

- Овај фестивал је постао препознатљив јер промовише ауторски филм и креативно размишљање о стварности у којој живимо - рекла је добитница "Лифке".

Како су Војвођанима ове теме и те како блиске и познате, не чуде овације и громогласан аплауз после премијерне пројекције.

- После дугог карантина који смо имали нарочито у културним институцијама, ово је добар витамин и битно је што је Палићки фестивал био храбар као Новак Ђоковић, јер је важно да се вратимо нормалном животу. За сваки филм је важно како реагује публика и нама је најлепше што је контакт са публиком био леп. Јесте да је било мало људи, али је аплауз био као да их је било хиљаду - сматра Дарко Бајић.

На остварењу које је оживело једно веома значајно раздобље српске историје, екипи филма честитала је и велика глумица Мира Бањац:

- Као аутентична Војвођанка желим да вам се захвалим на овом филму који је прави увод у етапу Новог Сада који ће постати Европска престоница културе. n

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Ово је најновији услов за Русе да би учествовали на Играма Париз 2024