РЕЗУЛТАТИ КОНКУРСА МИНИСТАРСТВА КУЛТУРЕ: Откуп књига за библиотеке - домаћи писци најтраженији

Д. Бт. - Д. Б. М.

31. 07. 2020. у 16:40

НА овогодишњи конкурс Министарства културе за откуп књига за библиотеке стигле су 203 пријаве издавача и дистрибутера, са укупно 4.253 публикације.

РЕЗУЛТАТИ КОНКУРСА МИНИСТАРСТВА КУЛТУРЕ: Откуп књига за библиотеке - домаћи писци најтраженији

Фото: П. Милошевић

Комисија у саставу Александар Јерков (председник), Петар Пијановић, Предраг Ј. Марковић, Бошко Милин и Владимир Шекуларац одабрала је 2.747 наслова од 195 издавача, а у библиотеке укупно одлази 136.518 примерака. За откуп је укупно утрошено 98.192.183,90 динара.

Као и претходних година, убедљиво највише књига откупљено је из продукције "Лагуне" - 15.095 примерака, следи "Вулкан" (9.162), па "Службени гласник" (4.018), "Пчелица" (3.767), "Креативни центар" (3.550), СКЗ (2.826), "Космос" (2.420), Boоka (2.404), ИЦ Матице српске (2.212), "Дерета" (2.201), "Архипелаг" (2.096), "Геопоетика" (2.094)...

Од појединачних књига које су објавила издавачка предузећа на првом месту је књига за децу "Каљави коњ: Приче из словенске митологије" Весне Алексић, у издању "Пчелице" - 272 примерка. Избор из стваралаштва Радомира Константиновића у издању ИЦ Матице српске - 235, роман "Отета" Тонија Парсонса ("Лагуна") - 232, "Бас и контрабас" Саше Илића ("Орфелин") - 232, "Баштованов сан" Јасминке Петровић ("Креативни центар") - 227, "Знакови поред пута" Иве Андрића (ИЦ Матице српске) - 223 и са по 220 примерака (у издању ИЦ Матице српске) избор из дела Анице Савић Ребац, затим Александра Пишћевића, Саве Текелије и Анке Обреновић у једној књизи и Милована Глишића и Радоја Домановића, такође у истом тому.

ОДБАЧЕНО ОСАМ ИЗДАВАЧА

ЧЛАНОВИ комисије одлучили су да за овогодишњи откуп не уваже књиге и публикације осам издавача. То су "Редбокс", "Богуновић", "Дедић", Друштво српских родословаца "Порекло", "Патам", "Прима", Удружење "Милош Милојевић" и Центар културног развоја из Врбаса.

- Укупан износ за откуп књига од сто милиона динара остао је исти, што је велики успех - каже, за "Новости", проф. др Александар Јерков. - Критеријуми су били као и прошле године, нисмо попустили ни за милиметар. Било је много пријављених наслова и мислим да би и Господ Бог погрешио. Завршили смо наш део посла невероватно брзо, било би још боље да смо имали мало више времена. Било је доста добрих књига, у првом кругу издвојили смо више наслова, али буџет је био недовољан да све покрије.

На списку откупљених убедљиво воде домаћи писци, а од страних у врху су Тони Парсонс, Петер Хандке, Елфриде Јелинек, Нагиб Махфуз, Давид Гросман, Андреј Макин, Ју Хуа, Тони Морисон, Ијан Макјуан, Елена Феранте...

Фото: В. Данилов

Александар Јерков

- Први пут ове године Библиотекарско друштво Србије је упутило допис Министарству културе у коме је објаснило да најмање библиотеке немају могућности да приме велики број обавезних наслова - каже, за "Новости", Марко Деспотовић, самостални саветник у Министарству културе. - Те библиотеке су смештене у малим просторима или је реч о библиобусима. Оне су изостављене за пријем обавезних примерака, али су као и све друге библиотеке имале могућност да изаберу наслове са списка. Укупно 164 библиотеке су примиле обавезне наслове, тако да ће се у њима наћи и књиге за које се сматра да су од значаја за научну и стручну јавност, иако можда нису атрактивне најширем кругу читалаца. На тај начин је пронађен баланс између потреба библиотека и жеље Министарства да најбоље књиге из прошлогодишње домаће продукције дођу до што више читалаца.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (2)

ЊЕГОВА СМРТ СЛОМИЛА ГЛУМЦА: У сузама сваки дан, плаче од маја - показао како на мобилном чува његову слику (ВИДЕО)