ЂОГУ КОЧИЧЕВА НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО: Песник свих вредности слободе
ЗА целокупно књижевно дело на српском језику, Гојку Ђогу припала је овогодишња Кочићева награда Удружења књижевника Републике Српске.
Фото В. Данилов
Признање које се додељује писцу кога одликује слободарски дух Петра Кочића, чистота и пуноћа српског језика, као и високоестетске уметничке вредности укупног дела, припало му је једногласно, и то према одлуци жирија у коме су били Жељка Аврић, Душко М. Петровић и Жељка Панџић. Иначе, на Конкурс за доделу ове награде, пристигло је 14 пријава.
У образложењу због чега је припала Ђогу, између осталог стоји да се већ од 1967. и прве песничке збирке "Туга пингвина" огласио као песника аутентичног гласа и модерног сензибилитета, какав је и данас.
- Један је од оних песника, и уопште књижевних стваралаца, који осим што поседује особен сензибилитет сагледавања и поимања света, он је и песник снажног критичког импулса и животно освештеног осећаја вредности и незаменљивости слободе у свим њеним видовима- закључили су чланови жирија, оидњсећајући на његову "вунену трилогију" - "Вунена времена" (1981), "Црно руно" (2002) и "Клупко" (2018).
У образложењу се остиче и да књижевно дело и живот Ђога, представљају "својеврсну одбрану насушно важног феномена хуманистике, а то је аутономија песника и песничког чина, аутономија уметности". Говорне и језичке песничке форме, овога аутора, како је оцењено, на трагу су Момчила Настасијевића, Станислава Винавера, Васка Попе, а пре свих Лазе Костића, јер укрштају старо и ново.
- Ђого без патетичности, показује које су неслућене могућности језика и како је језик, не само темељ књижевности, већ и оружје и оруђе које неприкосновено гарантује националну и сваку другу егзистенцију српског народа, Кочићу на понос - стоји у одлуци признања за целокупно књижевно дело.
"ТЕК ЋЕТЕ ВИДЕТИ НА ВИДОВДАН ШТА ИМАМО ДА ПОКАЖЕМО" Вучић: Само су нам једну ракету видели, пола света окренуше наопачке
ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић током посете Кули истакао је да ће на Видовдан војска показати ново наоружање.
26. 03. 2026. у 15:56
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
Снимци Хане Икодиновић запалили интернет - врели кадрови (ВИДЕО)
СТАРИЈА ћерка "новосадске барбике" и прослављеног ватерполисте Данила Даче Икодиновића, Хана Икодиновић, израсла је у праву лепотицу и већ одавно јој тепају да је "најлеша ћерка познатих родитеља у Србији".
26. 03. 2026. у 21:36 >> 21:50
Коментари (0)