СТВАРНОСТ НИЈЕ САМО ОНО ШТО ВИДИМО: У сусрет трећем Бујеналу фантастике, које ће на Коларцу окупити радове 27 уметника
ФЕСТИВАЛ надреалног, магичног, симболичног и метафизичког сликарства, односно треће издање Бијенала фантастике, представиће публици 32 дела, 27 изабраних уметника.
Фото Фондација Михајловић Феникс
Као и претходна два пута, организатор овог догађаја је Фондација Михајловић Феникс, а одржаће се од 13. септембра до 12. октобра, у Београду, у Ликовној галерији Задужбине Илије М. Коларца и у Модерној галерији Ваљево, од 6. децембра све до краја јануара.
- Свако Бијенале је имало свој посебан печат, неку новину по којој ће се памтити. Осим нових имена са ликовне сцене Србије и региона, као и нових гостујућих уметника, ове године можемо да будемо поносни што ће баш ова манифестација отворити нови простор Коларчеве галерије - истиче Мирослав Михајловић, оснивач Бијенала Фантастике.
Фото Фондација Михајловић Феникс
Уводни текст за каталог трећег Бијенала фантастике, написао је Ђорђе Кадијевић, један од наших најугледнијих историчара уметности, ликовни критичар и редитељ, а у њему између осталог пише:
- Ова изложба евоцира једну не само стару него вечну тему ликовне уметности, а то је фантастика. Она је изражена у давна времена патернистичке доминације основних спонзора какви су били двор и црква. Данас када живимо у грађанском друштву после Француске револуције, доминира једна сасвим нова, не само естетичка већ и морално-етичка рефлексија свега што се у сликарству ради и догађа и може видети, доживети, памтити, прихватити и заволети. Да се заволи понајлакше је управо фантастици, јер она оспорава непостојану тезу о томе да је стварност само оно што се види и може се опипати.
Животно дело за Даницу Масниковић
НАГРАДА за животно дело, на Бијеналу фантастике биће додељена Даници Масниковић, сликарки и уметници чија дела красе бројне музејске, галеријске и приватне збирке широм наших простора.
Рођена је 21. маја 1941. у Брну, у Чешкој, где је завршила Вишу уметничку школу, док је у Београду, 1965. дипломирала одсек графике на садашњем Факултету ликовних уметности, у класи Бошка Карановића. Постдипломске студије завршила је на истом факултету 1967. Излагала је на више од 200 самосталних колективних изложби у земљи и иностранству. Бави се цртежом, акварелом, сликом и графиком.Добитник је многобројних угледних награда.
За Кадијевића, који се ликовном критиком бави више од пола века, ова смотра је нешто сасвим неочекивано;
- Мислим на талас изразите фантастике код младих па и зрелих уметника, који се може осетити промовисан на овој изложби, и то у смислу који бих ја оценио као позитиван.
Фото Фондација Михајловић Феникс
Радове уметника који у свом ликовном изразу негују фантастику, фигурацију, техничко мајсторство, измишљене светове и сложену симболику, оцењиваће стручни жири. Тако ће Велика награда Бијенала бити свечано уручена најбољем сликару по процени проф. др Оливера Томића, проф. др ум. Катарине Зарић и директорке Модерне галерије Ваљево Марије Ђурић - историчарке уметности.
Препоручујемо
ТРИБИНА „ДНЕВНИК О ЦРЊАНСКОМ“ У НОВОМ САДУ : Културни центар Војводине „Милош Црњански“
11. 12. 2025. у 12:38
ГЛУМАЦ ДАО ОБЕЋАЊЕ: Александар Којић добио награду за монодраму Радоша Бајића (ФОТО)
09. 12. 2025. у 22:10
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
"СТИГЛИ СРПСКИ ХУЛИГАНИ!" Аустријска полиција плаши грађане по улицама Граца због навијача Звезде
Штурм Грац и Црвена звезда играју утакмицу у Лиги Европе, а пред тај меч аустријска полиција је урадила нешто несвакидашње.
11. 12. 2025. у 16:15
Коментари (0)