ЗАЈЕДНИЧКА СЕЋАЊА ИЗ МАУТХАУЗЕНА: Потресна изложба у новосадском КЦ "Свилара"

Јованка СИМИЋ

17. 11. 2024. у 19:11

У УТОРАК, 19. новембра ( 17.00) у Културној станици "Свилара" у Новом Саду биће отворена изложба „Маутхаузен - заједничка сећања", коју организују Сефардско-израелски центар у Мадриду и Амбасада Шпаније у Београду, у знак сећања на Јевреје и шпанске републиканце који су завршили у овом концентрационом логору.

ЗАЈЕДНИЧКА СЕЋАЊА ИЗ МАУТХАУЗЕНА: Потресна изложба у новосадском  КЦ Свилара

Фото КЦ "Свилара"

Реч је о  једном од многих логора које је створио националсоцијалистички режим између 1933. и 1945. године у које су одвођене различите друштвене групе, које су сматране непријатељима Рајха - Роми, припадници ЛГБТ заједнице, асоцијални и политички противници.

У овој последњој категорији налазили су се Шпанци који су били прогнани у Француску после  Шпанског грађанског рата и који су се борили против нацистичке Немачке. Изложба има за циљ да представи јавности страдање и патњу ових Шпанаца, међу којима је био и Феликс Боиш, фотограф чије је сведочење било кључно за осуду злочина против човечности током Нирнбершког процеса. Поставка ће бити отворена до 8.децембра. Улаз је слободан.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника

Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника

Подршка америчком председнику Доналду Трампу пала је на најнижи ниво у његовом тренутном мандату, а Американци су све више незадовољни његовим поступањем са трошковима живота и ратом са Ираном, показују резултати нове анкете Ипсоса.

28. 04. 2026. у 20:51

Коментари (0)

Све због весеља и 500 евра: Ера Ојданић мртву супругу држао у хладњачи два дана - То је доказ колики сам професионалац