ЖЕНА МОДРИХ УСАНА : Мухарем Баздуљ о поетској збирци Ане Ахматове (ВИДЕО)
ОЦЕЊУЈУЋИ збирку Ане Ахматове „Песме" из 1958. године као једну од кључних у модерној руској поезији, Баздуљ наводи да је то истовремено и књига с јаким политичким хладноратовским контекстом, умногоме парадигматична за шесту деценију двадесетог века.
Мухарем Баздуљ/Фото КЦНС
Ана Андрејевна Ахматова рођена је 23. јуна 1889. године у Великој Фонтани, предграђу Одесе, у породици инжењера Андреја Горенка, који није подржавао кћеркино занимање за поезију и писање, сматрајући да она тиме срамоти породицу. Због тога Ана своје стихове никада није потписивала презименом Горенко, већ Ахматова, што је било презиме њене прабаке Татарке. Године 1912. у тиражу од 300 примерака излази њена прва књига песама под називом „Вече", која јој доноси поштовање читалаца и популарност.
Поред ове, значајне су и збирке песама „Бело јато", „Боквица", „Проток времена", „Бројанице", „Anno Domini", „Трска".
Предавање Мухарема Баздуља „Жена модрих усана" може се погледати на Јутјуб каналу Културног центра Новог Сада.
Препоручујемо
ТРИБИНА „ДНЕВНИК О ЦРЊАНСКОМ“ У НОВОМ САДУ : Културни центар Војводине „Милош Црњански“
11. 12. 2025. у 12:38
ГЛУМАЦ ДАО ОБЕЋАЊЕ: Александар Којић добио награду за монодраму Радоша Бајића (ФОТО)
09. 12. 2025. у 22:10
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
"СТИГЛИ СРПСКИ ХУЛИГАНИ!" Аустријска полиција плаши грађане по улицама Граца због навијача Звезде
Штурм Грац и Црвена звезда играју утакмицу у Лиги Европе, а пред тај меч аустријска полиција је урадила нешто несвакидашње.
11. 12. 2025. у 16:15
Коментари (0)