СТОЖЕРИ НАШЕГ НАСЛЕЂА: Национално уметничко благо пред публиком на Дан државности

М.Краљ

14. 02. 2024. у 21:53

ОБЕЛЕЖАВАЊУ јубилеја Друштва српских уметника - 120 година од оснивања Ладе, чији је идејни зачетник била Надежда Петровић, као и делима ове велике сликарке и њених следбеника, посвећене су три изложе: у Народоном музеју Србије, Музеју савремене уметности и Уметничкој галерији "Надежда Петровић". Тако ће се поводом Дана државости пред пубиком наћи стожери нашег културног наслеђа.

СТОЖЕРИ НАШЕГ НАСЛЕЂА: Национално уметничко благо пред публиком на Дан државности

Манастир Дечане, Надежда Петровић МСУБ, Фото промо

- Бројни музеји, галерије, јавне и приватне збирке, обилују мноштвом уметничких радова, неретко антологијских, чији су аутори управо чланови Ладе - истиче Петар Петровић музејски саветник Народног музеја, који је из богате ризнице ове националне институције изабрао радове њених живих чланова, који чине поставку "Лада 120 пролећа", а коју је 14. фебруара отворио  министар Синиша Мали.

Током свог дугог трајања и упркос свима, Лада је, према Петровићевом мишљењу, упела да сачува оно најбоље у себи - мудрост и лепоту свог словенског бића:

- То наслеђе и данас зрачи онако како је зрачило одувек. У временима великих изазова и искушења који су је деценијама пратили, посебно од средине прошлог века, Лада није клонула нити посустала. Самосвојност и особен став њених чланова исказани уметничким делима постојано су се препознавали... Сакупљајући, чувајући и излажући њихова дела, Народни музеј испуњава мисију "чувара ватре" Ладиног духа.

Поклон за краља

Фото промо

 
 

НОВИ експонат који је доспео у Музеј Југославије, биће представен публици поводом Дана државности, а реч је о турену, луксузној порцеланској чинији са поклопцем - супијери, коју је југословенском краљевском дому поклонила радионица "Станишић и синови" 1934. Како истичу у МЈ, где ће улаз током три празнична дана бити бесплатан, значај овог предмета је утолико већи јер је реч о ретко сачуваном предмету од порцелана са државним симболом краљевине Југославије и припада репрезентативном југословенском културном наслеђу.

У Малој галерији музеја на Тргу републике тако су изложени радови Светислава Арсића Басаре, Јармиле Вешовић, Јосифа Видојковића, Николе Вукосављевића, Радомира Дамњановића Дамњана, Александра М. Ђурића, Брнислава Карановића, Весне Кнежевић, Радмиле Лазаревић, Милана Цилета Маринковића, Милована Дестил Марковића, Сава Пековића, Слободанке Ракић Шефер, Тодора М. Стевановића, Игор Степанчића, Добрија Стојановића, Зорана Тодоровића, Слободана Трајковића, Тијане Фишић и Саве Халугина.

Као део званичне прославе Дана државности, у Музеју савремене уметности министар Маја Гојковић је дан уочи Сретења отворила изложбу "Надежда Петровић - Боје живота", посвећену зачетници српског модернистичког сликарства 20. века. На поставци њен сликарски опус представљен је кроз све жанрове - од пејзажа, портрета, актова и фигуралних композиција, из свих периода њеног стваралаштва. Већина ескпоната део је збирке МСУБ, нека дела уступили су Музеј града Београда, Галерије Матице српске, Новог Сада и Музеја Југославије.

- Заједнички именитељ њеног сликарства, који и данас сви препознају, јесте снага боје и геста, као и личних ставова и живота, који су обојили пределе и људе српског поднебља са којег је потекла - поручују из МСУБ, где ће Надеждина дела 14, 15. и 16. фебруара, моћи да се погледају бесплатно.

Венеција- премијерно

ТОКОМ изложбе у Уметничкој галерији "Надежда Петровић", у спомен-соби први пут у Србији биће представљено њено дело "Венеција". Ово је једно од ретких дела из њене импресионистичке фазе, настало 1907. током студијског боравка у Италији. Слика је рађена техником уље на платну, доминантни су смеђи тонови и сфумато атмосфера. "Венецију" је Народни музеј Србије класификовао ка културно добро - музејски предмет.

Користећи богатства из збирки Уметничке галерије "Надежда Петровић" из њеног родног Чачка, настала је изложба "Надежда - савременици - следбеници", као покушај да се сагледа њен утицај на српску уметност и уметнике. Поред Надеждиних слика, поставка садржи радове још 52 аутора са по једном сликом. Међу њима су Сава Шумановић, Петар Лубарда, Иван Табаковић, Бета Вукановић, Стојан Ћелић, Милован Дестил Марковић, Божидар Плазинић и многи други.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ! Ево шта је Рафаел Надал управо рекао о Нолету у Мадриду