ОРДЕН ЈОЈ УРУЧИО ЖАК ШИРАК: На данашњи дан рођена Светлана Велмар Јанковић

Д.Б.М.

01. 02. 2024. у 05:00

ОВЕ године у априлу месецу навршиће се десет година од смрти књижевнице Светлане Велмар Јанковић, чланице САНУ и добитнице многих књижевних признања, међу којима: "Исидора Секулић", "Иво Андрић", "Меша Селимовић", "Бора Станковић", као и НИН-ове награде за роман године.

ОРДЕН ЈОЈ УРУЧИО ЖАК ШИРАК: На данашњи дан рођена Светлана Велмар Јанковић

V Danilov

Ауторка романа „Ожиљак”, „Лагум”, „Бездно”, „Нигдина”, „Востаније”, збирке прозних дела „Дорћол”, „Врачар”, „Гласови”, књига есеја „Савременици”, „Уклетници” и „Изабраници”, драма „Жезло” и „Кнез Михаило” рођена је на данашњи дан 1933. године. Њен отац Владимир Велмар Јанковић, књижевник, драмски писац, критичар и психолог, био је помоћник министра просвете у влади Милана Недића за време Другог светског рата, због чега је касније живео као емигрант у Шпанији.

А, Светлани Велмар Јанковић је бивши француски председник Жак Ширак лично доделио Орден витеза Легије части. Њен роман „Лагум” изашао је у 17 издања, а остала дела, такође, штампана су у више издања.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне

ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне

СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.

11. 12. 2025. у 16:22

ПЕЈАКОВИЋ: Срби су скупо платили ЛАЖ о Југославији, која траје од 45 и плаћаћемо је још

ПЕЈАКОВИЋ: Срби су скупо платили ЛАЖ о Југославији, која траје од '45 и плаћаћемо је још

ГЛУМАЦ Никола Пејаковић одушевљава публику широм региона улогом Момчила у серији "Тврђава", која се бави ратним деведесетим и распадом некадашње државе Југославије.

13. 12. 2025. у 15:33

Коментари (0)

ПРЕКО НОЋИ ЈЕ НЕСТАЛО Боби пропао бизнис