ОЧУВАЊЕ КУЛТУРНОГ ИДЕНТИТЕТА: Изложба "Вихелмина Мина Караџић" у краљевачкој библиотеци
У оквиру Светосавске недеље, у уторак ће у Народној библиотеци „Стефан Првовенчани” у Краљеву, бити отварена изложба „Вилхелмина Мина Караџић” ауторке Светлане Матић, као резултат дугогодишњег рада на пољу очувања српског језика, ћирилице и нашег културног и националног идентитета у расејању.
НБ Стефан Првовенчани
Како се наводи у најави, Мина Караџић је, уз Катарину Ивановић, прва српска сликарка, преводилац и књижевница која је оставила велики траг у српској уметности и култури. Неправедно је заборављена, а њене заслуге у грађењу мостова културе између аустријског и српског народа у 19. веку, јавности су недовољно познате.
Проучавајући лик и дело Вука Стефановића Караџића, ауторка изложбе је схватила да би његов реформаторски пут био компликованији и другачији, да га, све до смрти, у раду није пратила његова Минка, која му је помагала у превођењу српских народних умотворина на немачки језик и водила целокупну његову кореспонденцију са око 300 великих имена тадашње Европе, међу којима су Ранке, Каниц, браћа Грим, Гете, Његош, кнез Милош Обреновић, Милица Стојадиновић Српкиња и многи други.
Осим Светлане Матић, ауторке изложбе, у програму који почиње у 13 сати учествоваће и Душан Борисављевић, дизајнер изложбе, као и ученици ОШ „Четврти краљевачки батаљон“.
Препоручујемо
Пооштрена правила за доделу Оскара: АИ глумци и сценаристи не могу бити номиновани
02. 05. 2026. у 23:00
Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника
Подршка америчком председнику Доналду Трампу пала је на најнижи ниво у његовом тренутном мандату, а Американци су све више незадовољни његовим поступањем са трошковима живота и ратом са Ираном, показују резултати нове анкете Ипсоса.
28. 04. 2026. у 20:51
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
Шта се то десило на граници Украјине и Белорусије? Зеленски бесан, прети комшијама: "Спремни смо!"
ПРЕДСЕДНИК је такође најавио да Украјина припрема неколико нових пакета санкција који ће бити уведени одмах и у блиској будућности.
03. 05. 2026. у 09:37
Коментари (0)