"БУДИ ЧОВЕК - ПРИМЕРИ ЧОЈСТВА КОД СРБА" У ЕДИЦИЈИ "ДОБРО ДЕТЕ": Семе доброте и људскости

Марина Мирковић

22. 12. 2023. у 16:32

ПАТРИОТИЗАМ у књигама за децу - да ли не?, питање је на које аутори окупљени око издавачке куће "Добродетељ" и едиције "Добро дете", одреда дају недвосмислен потврдан одговор.

БУДИ ЧОВЕК - ПРИМЕРИ ЧОЈСТВА КОД СРБА У ЕДИЦИЈИ ДОБРО ДЕТЕ: Семе доброте и људскости

Добродетељ

- Наравно да је патриотизам у књигама за децу потребан и важан, јер ако најмлађи немају знање о својим прецима, о предачком коду који носе, како би могли знати ишта о себи самима? - одговара нам, и пита (се), Милена Ковачевић, професор српског језика и књижевности, ауторка двеју књига из ове едиције, па и последње насловљене "Буди човек - примери чојства код Срба", коју је упечатљивим илустрацијама употпунио Предраг Иконић.

У доба свеопште олаке употребе саме речи, па и појма патриотизам који се неретко доживљава чак и као нешто негативно, непотребно, Милена је из новије историје српског народа пробрала, и најлепше примере части и људскости уткала у приче о врлим нашим прецима, сабране у том најновијем бисеру из едиције "Добро дете".

- Још сам пишући књигу о јунакињама Великог рата, наишла на причу о, мало је рећи - џентлменском, племенитом поступању српских војника према оставштини аустријског официра погинулог у бици за Београд. Војници су његовој породици у Беч послали писмо од ћерке нађено му у џепу, његове личне ствари и поруку у којој кћи и удовицу обавештавају да им је отац породице пао храбро и часно, и позивају их да по завршетку рата дођу у Србију по његове земне остатке, дајући им локацију на којој је сахрањен - описује ауторка тренутак у коме је поникло семе идеје о посебној књизи посвећеној примерима људскости. - Почела сам да трагам за сличним поступцима који показују такву драгоцену, чојствену црту, примерима племенитости према непријатељу.

Међу корицама књиге "Буди човек", коју отвара прича о добрим Самарићанима, нашле су се приповести о части и чојству од Карађорђа и Краља Милана - који је допустио транспорт хуманитарне помоћи за непријатељску бугарску војску преко Србије, преко готово непознате приче из периода школовања Момчила Гаврића у иностранству, затим оних из Другог светског рата - попут невероватне сторије о Милану Смољановићу, Србину коме је усташа побио родитеље, жену и четворо деце, а он потом у осветничком походу, затекавши супругу и децу свог крвника скривене под столом, не само да је крвнику опростио већ његову породицу одбранио од одмазде својих сабораца и помагао их до краја живота... Све до прича попут оне о чувеном нишком доктору и часном борцу Лази, и других светлих примера људскости из злог доба рата у Босни - периода о коме сведочи и Предраг Иконић, ветеран са босанског ратишта, који је и сам спознао колико је тешко у таквим временима пронаћи у себи, па и у другоме, зрнце људскости, племенитости, опроста.

Да га је рад на његовој трећој књизи за "Добродетељ" затекао у тешкој животној ситуацији, открива за "Новости" овај врсни илустратор и каже:

- Мој отац који је био тешко болестан, пао је у постељу, непокретан и слеп, и док сам радио илустрације био сам све време уз њега, то су била последња два месеца његовог живота. - Када прочитате књигу и осетите топлину, људскост и љубав која зрачи из сваке Миленине приче, видећете да ни ово што се мени дешавало док сам цртао као и многе ствари у животу, није случајно. Захвалан сам издавачу што ми је пружио прилику да радим на једној оваквој збирци коју мој отац, добричина, није дочекао да види и прочита, али га има у свакој од мојих илустрација.

Баш као што у свакој од ових прича, које пламте светлошћу најдубље човечности пробуђене у нашем човеку и у најмрачнијим временима свеопштег страдања, клија семе доброте које чека да поникне у умовима и душама младих читалаца.

Патриотизам је враћање себи

ПАТРИОТИЗАМ у књигама за децу - да или не?, питање је које се, од протеклог Сајма књига до данас, нашло и у фокусу двеју трибина.

- Патриотизам у дечијим књигама је враћање себи, преношење деци става да је волети своје, своју породицу, народ и отаџбину, нормално и добро. То је на трагу онога што слободна и суверена Русија ради већ неко време, промовише патриотизам као врхунску врлину. Ми желимо да пренесемо деци најбоље од српства, његове врхове, па стога деци пишемо о великим мушкарцима и женама из наше историје, великим догађајима и биткама, као врховним српским вредностима и врлинама. У ери потирања свега традиционалног ми децу враћамо коренима српског народа, коренима сопства, коренима српства - каже, за "Новости", издавач и писац Александар Миљевић, оснивач издавачке куће "Добродетељ" и творац едиције "Добро дете" у којој је, после илустрованих књига о српским херојима од Косовског боја до наших дана и о јунакињама Великог рата, објавио и књиге о одбрамбеном рату Србије против НАТО, посебну књигу о "српском Термопилу" званом битка на Кошарама, те књигу "Догодине у Призрену" - а свако је од ових издања инспирисано и утемељено управо на примерима части, храбрости, чојства нашег ратника и човека кроз историју.

Поред Миљевића, о патриотизму у књигама за децу у четвртак су на трибини у Руском дому говорили и потпуковник Ђорђе Аничић, заменик команданта ПВО дивизиона Војске Србије који је оборио "невидљиви" амерички авион Ф-117, Иван ранковић, учесник битке на Кошарама, те опробани двојац аутора више патриотских књига за децу у издању куће "Добродетељ": историчар Милан Бојић и Милена Ковачевић, професор српског језика и књижевности.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Ово је најновији услов за Русе да би учествовали на Играма Париз 2024