ТОК СВОЈЕ СУДБИНЕ ЖАРКО ЈЕ ДАВНО ОДИГРАО: Зоран Амар, редитељ филма "Шмекер", за "Новости" о пријатељству са Лаушевићем

Марина Мирковић

17. 11. 2023. у 17:10

Био је наш шмекер. Наш Бунтовник, каткад и без разлога. Наш Џемс Дин, веле многи. Потом, Монтгомери Клифт. Доцније, Марлон Брандо. Играо је последњих година много и сјајно, а опет није доспео да игра довољно дуго да би и та његова маестрална глумачка зрелост потрајала пред очима гледалаца. Ипак, одавно се у филмску историју уписао заувек и прерастао у звезду, икону, легенду. И то остаје. Човек са вишком судбине, и то је био Лаушевић.

ТОК СВОЈЕ СУДБИНЕ ЖАРКО ЈЕ ДАВНО ОДИГРАО: Зоран Амар, редитељ филма Шмекер, за Новости о пријатељству са Лаушевићем

Каменко Пајић

Глумац, који је и ток те своје, филмске судбине, давно одиграо. Тачније, 1993, у филму "Боље од бекства", у коме је Жарко глумио - несрећног глумца, комичара трагичног усуда. Те исте 1993. када се, у ноћи између 30. и 31. јула, и стварни живот стварног глумца неповратно преметнуо у трагедију.

- Жарков је живот имао неке судбинске заокрете које само велики животи имају - каже и Зоран Амар, редитељ филма "Шмекер", у коме је млади Жарко остварио једну од својих митских улога, једну од оних које ћемо се присећати гледајући га у десетинама доцнијих филмских остварења.

Био је Амар и дугогодишњи Лаушевићев сусед у њујоршкој згради, током глумчевог дугог избивања из земље и професије, и деценијски велики, можда најближи пријатељ великог глумца.

Допутовао је Амар из Калифорније где данас живи у недељу, жудећи да још једном види Лауша - и није стигао на време.

- Када сам стигао у Београд, био је већ у коми и, нажалост, нисам стигао да стегнем руку свом великом пријатељу. Највећем. Најбољем. Од Жарка и из његове приче ја сам много научио о животу, била је то тешка и дубока прича, велика, нимало једноставна ни лака за испричати и ишла је у смеру који је бивао све дубљи и дубљи... А сада је крај. А у мени, само тешка празнина. Све друго је о њему већ познато, нешто што се догодило, што ће постати успомене.

Већ је снимање "Шмекера" за Амара, коме је током снимања 1985. умро отац, а одмах после премијере и Зоран Радмиловић коме је то била последња филмска рола, донело посебну врсту сазревања, зрелости која се одразила и на филм - а млади је Жарко био сведок тога. Управо је овај филм, као један од кључних за успон Лаушевића ка звездама, приказан синоћ у Југословенској кинотеци.

- Потом смо имали дугу паузу, да бисмо се срели и препознали те обновили наше дружење у Њујорку, где смо становали у истој згради - сећа се Амар. - Живели смо на Рузвелт Ајленду, за које је Жарко говорио "Ово је мој затвор, около је вода". Виђали смо се доцније у Београду али док смо били на оствру - били смо стварно заједно. Јер по том смо њујоршком острву нас двојица шетали данима, месецима, годинама, разговарајући, ћутећи, брусећи његове исповести које су, откако их је "отворио" преда мном, прерастале у књиге. Дао ми је да прочитам те записе и постао је писац а ја нека врста пратиоца му, уредника у сенци. Његов је таленат писца био енорман, а оно што нам је оставио у тим књигама остаје да сведочи и о том блиставом дару Жарка Лаушевића, великог пријатеља, великог човека, великог уметника... 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

КАКВА ЧИСТКА... Новак Ђоковић се одлучио на драстичан потез!