ВЕЛИКИМ ПЕРОМ УВЕК НА СТРАНИ МАЛИХ ЉУДИ: Прошао је читав век од рођења Антонија Исаковића

Д. Богутовић - Д. Матовић

05. 11. 2023. у 07:22

МЕЂУ оним малобројним писцима и интелектуалцима у Србији који су критички говорили и писали, који су припалили прве истине о партизанској борби, револуцији и југословенској стварности, пишући о табу темама и титоизму, часно и предводничко место припада Антонију Исаковићу. Он је писац антологијских приповедака у српској књижевности друге половине 20. века. Али се над тим изванредним писцем надноси сенка заборава и помодног потцењивања.

ВЕЛИКИМ ПЕРОМ УВЕК НА СТРАНИ МАЛИХ ЉУДИ: Прошао је читав век од рођења Антонија Исаковића

Privatna arhiva

Овако је Добрица Ћосић беседио о свом дугогодишњем пријатељу и куму, расном приповедачу и романсијеру, револуционару и комунисти, дисиденту и отпаднику који је рођен на данашњи дан пре 100 година. Био је 12 година потпредседник САНУ, директор НИН и "Просвете" у време великог успона ове издавачке куће, сматра се једним од аутора контроверзног Меморандума Академије. Добитник је многобројних награда, међу којима су Змајева, Андрићева, НИН, "Меша Селимовић", "Светозар Ћоровић", а остао је и упамћен као југословенски писац чија су дела највише екранизована. Био је заговорник идеологије СПС, али је ту партију напустио и са 45 чланова САНУ потписао петицију којом се тражила оставка Слободана Милошевића. Преминуо је где је и рођен, у Београду, 2002, а по сопственој жељи сахрањен је у селу Бабе код Сопота, где је имао малу кућу и тамо често писао. На згради у којој је живео на Студентском тргу, у акцији "Вечерњих новости" - "Вратимо дуг писцима", 2010. постављена је спомен-плоча, крај које су и обележја његових комшија Слободана Селенића и Миће Поповића.

Танасије Младеновић, Добрица Ћосић и Антоније Исаковић / Архива

 

Поникао у богатој породици, као син угледног судије и адвоката, већ у ондашњем петом разреду гимназије постао је комуниста, а три године касније ступио је у партизане и био најмлађи борац Прве пролетерске, прошавши крваве борбе на Сутјесци, Неретви, Игману. Када је напунио 25 година, схватио је, како је касније говорио, да ништа није урадио и написао је прву приповетку "Кашика". Када ју је прочитала његова сестра, изненађено је узвикнула: "Луле, па ти си писац!" Сећајући се подстрека за ову причу, која је већ деценијама незаобилазна у школама, Исаковић је рекао:

- Мене су ужасно љутили плакати одмах после рата на којима су партизани као из стрипова, јаки, мишићави. То је била лажна слика рата. Пошао сам с друге стране, од обичног борца, малог, неугледног. На њему је све било превелико, смакнуто... Супротно сам урадио од оних плаката и споменика дизаних у оно време у част партизанске борбе.

Давичо и Добрица као кумови на венчању Антонија Исаковића / Архива "Новости" и "Борбе"

 

Убрзо је уследила и прва збирка приповедака "Велика деца" (1953), а затим и књиге "Папрат и ватра", "Празни брегови", "Трен 1", "Трен 2", "Образ", "Мирни злочин", "Господар и слуге", "Нестајање". Прву књигу "Тренови раскршћа", у којој је расветљена Исаковићева приповедачка уметност, написала је Виолета П. Јовановић, која, уз напомену како велики писац никада није пропуштао прилику да истакне Вука као драгоценог учитеља, а језик народних песама као полазиште у грађењу властитог за наш лист, каже:

- У Исаковићевом књижевном свету испуњеном причама о људима и догађајима у ванредним и граничним ситуацијама, њиховим механизмима одбране и опстанка, препознајемо елементе стварности која нас окружује, дилеме свога времена. У непрекидном бдењу над лепотом својих прича, али и над судбином свога народа, оставио је дело које може да помогне да се лакше нађемо и снађемо. Само је питање да ли умемо да читамо знаке и поуке Исаковићевог књижевног завештања.

Добрица Ћосић, Антоније Исаковић и Борислав Михајловић Михиз

 

Мешо, читај даље!


ИЗУЗЕТНО надахнуту беседу, коју је изговорио на свечаном уручењу награде "Меша Селимовић", коју је добио за "Господар и слуге", Антоније Исаковић је посветио књижевној вечери у Сарајеву, на којој је Меша први пут прочитао одломак из касније славног романа "Дервиш и смрт":

- У почетку не слушам, жмурим, Мешине ме реченице полако сустижу, обмотавају целог. Врелина по образима, у грудима. Меша стоји усправан као споменик, као Бог. Његов баритон испуњава сваки кут у сали, теку речи, реченице, разваљују нам ребра, слепоочнице, без посекотине смо крвави. Вулкан искуљао, огромна је лава, зида планину, испред нас рађа се "Дервиш и смрт"! Шапућем: "Не прекидај, Мешо, читај даље!"

Већ од самог појављивања на јавној сцени пратило га је будно око књижевне јавности, па није било значајнијег књижевног критичара и есејисте који се није оглашавао поводом његових дела. Тако је још Света Лукић у знаменитој "Савременој југословенској литератури 1945-1965" Исаковића ставио у ред писаца који су створили "прва наша истински модерна уметничка дела", заједно са Давичом, Десницом и Ћосићем. У "Послератној српској књижевности 1945-1970" Предраг Палавестра је нагласио да је овај писац први применио техничка решења модерних приповедача, а сличну оцену дао је и Јован Деретић у "Историји српске књижевности" (2000), вреднујући га као најзначајнијег новатора у послератној приповеци.

Борислав Михаиловић Михиз луцидно је препознао неке од најзначајнијих одлика прве Исаковићеве збирке, што су касније генерације критичара преузимале и цитирале. О Исаковићевим делима писали су и Петар Џаџић, Драган Јеремић, Љубиша Јеремић, Мирослав Егерић, као и писци првога реда Милорад Павић, Иван В. Лалић, Видосав Стевановић.

- Антоније Исаковић је, и као човек и као писац, чедо свог времена, времена у коме је, на друштвеној сцени, најпре било великих идеала, а онда и разочарања у те идеале, једнако као што је у књижевности било великих прегнућа, оличених у настојању да се сам књижевни израз промени, одмакне од образаца из књижевне прошлости - каже за наш лист др Радивоје Микић. - Отуда и не може бити чудно то што је припадник партизанског покрета који је учествовао у низу важних догађаја, а после рата обављао високе дужности, релативно рано, око 1966. године, прешао пут, речено насловима романа Добрице Ћосића, од верника преко грешника до отпадника и, на крају, изгнаника из једног идеолошког царства које се ближило свом паду и поразу.

Михајло Пантић: Приповедач трагичних судбина


ИАКО је у основи био следбеник традиције реалистичког приповедања, Антоније Исаковић је пре свега својим причама извршио снажан утицај на преображај српске књижевности у годинама после Другог светског рата, махом на начин новог, нетипичног приступа тада доминирајућим темама револуције и новонаметнуте идеологије - каже за "Новости" др Михајло Пантић. - Да победници пишу историју, то је опште место. Али, шта се догоди када сами победници, у једном тренутку освешћени сазнањем да је све "за времена", постану разочарани својом победом, о томе се може читати у књигама Антонија Исаковића. Пре скоро четрдесет година, када сам га упознао у редакцији "Књижевних новина", а где се тада окупљао списатељски свет, рекао нам је: "Ми бисмо били бољи писци да није политике".

Мада је у Великом рату припадао победничкој страни, Исаковић није апсолутизовао ту победу, додаје Пантић. Напротив, сведочио је, без разлике, о свим људима који су прошли велику калварију сасвим непристрасно, на себи својствен, уметнички сугестиван начин. И није био приповедач рата, како се пречесто чује, него приповедач мале, али нипошто "обичне", већ по правилу трагичне људске судбине. Једине и вредне.

Када је 1982. године, после много непријатних перипетија, неколико рецензија, тражених тумачења и сумњи, ипак, објављен роман "Трен 2: казивања Чеперку", дошло је до великих комешања, не само у књижевном свету, већ и у, како се тада говорило, друштвено-политичким круговима. Разлози су били што је у овом делу Исаковић увео тада још табуирану тему Голог отока. Присећајући се тог времена, када је био директор Дома културе Студентски град, где је одржана промоција романа, Микић каже:

- Дан-два после тога, почела је бура. Стизали су, као у поверењу, гласови да смо овога пута заиста претерали, да смо почели да окупљамо голооточане. На прикривену иницијативу ГК Савеза комуниста, заказан је састанак свих, тако се тада говорило, друштвено-политичких организација Новог Београда. Позвани смо на тај састанак и стављено нам је на знање да ће се утврђивати наша одговорност. Састанку је, ради камуфлаже, председавао водећи човек такозваног ССРН Новог Београда. Из искуства сам знао да је најважније издржати први удар, избећи преки суд. Функционер Градског комитета који је све организовао ми се јавио уочи састанка да ми "пријатељски" сугерише да прихватим оно што буде закључак састанка. И тако ми олакшао посао. После непотребно детаљног упознавања свих присутних са нашом програмском активношћу, извинио сам се и рекао да морам на састанак баш код тог функционера Градског комитета. Сви су били збуњени, састанак је пропао, ми смо преживели. Антоније Исаковић и његов роман су ми помогли да научим понешто о технологији политичког живота.

Тако је говорио Луле:

о Заиста сам веровао у утопију да човек може да створи бескласно и праведно друштво. Они који сада погрдно и пљувачки говоре о ондашњим комунистима, историјске су будале. Они не знају шта значи бити ослободилац. Све то поистовећују са титоизмом, што је непримерено. Они, такође, не знају шта је занос утопије и ја их жалим због тога.

о Власт је најсебичнија страст, долази се са њоме до неприкосновене моћи, а у крхком, пролазном човеку изазива осећај вековитог трајања. Зато господару дижу споменик, задужбине. Кад се стигне до неприкосновене власти, она се не испушта из руку. Задовољство које она причињава, књижевност испитује, као и филозофија. И друге науке покушавају да отклоне, одшрафе, вирну у организам власти. У роману "Господар и слуге" то сам и ја учинио.

о У овом веку, многе ратове и голготе прошао је српски народ. Цедиле су нас дуговеке окупације. Збуњени, истрошени, никако да се сагледамо, једнако неспособни да направимо национални програм који државе око нас одавно имају. Неко се пита шта ће нам програм, други га забрањују, а ми смо најчешће забленути скрштених руку. Права реч: Кукавице смо за стратегију.

о Био сам у политици. Био сам, што се каже, жестоко у политици. Али сам се жестоко одвајао од политике. Некако сам схватао да је у бити и суштини политике власт. Власт! Она је антидемократска. Она хоће да уништи све. И носио сам у себи једно очајање и једну мржњу. Мислио сам да ћу је савладати, да ћу ту крушку и јабуку власти растворити. Учинити је хуманијом.

о Греши свако ко каже да је у протеклих 50 година афирмисано само оно што није ваљало, а сузбијано све што је ваљало. Сећам се после рата обнове и изградње земље. Потенцијали су се развијали, али су и подстицане неке праве вредности. Добили смо много интелектуалаца, људи са дипломом и струком. Социјализам је, међутим, могао да напредује до одређеног ступња, али је после ушао у кризу и систем се сам од себе распао. Глобус има сада два искуства: капитализам и социјализам. Време је да настане и треће које ће у себи помешати оба ова искуства.

о Пишем са љубављу и поштовањем према својим јунацима. Хоћу у њима да видим човека. Борим се за васкрснуће клошара. Ја сам волео рачанске клошаре. За писца је најважније да уме да изнесе стварност. Све моје приче су фикција, а моји рачани када их читају кажу: "Богами, јесте било баш тако".

Истичући да Исаковић спада у ред писаца који су после Другог светског рата настојали да традицију реализма удруже са модерним токовима у развоју српске и европске прозе, др Бранко Вранеш за "Новости" каже:

- Данас, сто година након Исаковићевог рођења, можемо и морамо сагледати целину пишчевог богатог књижевног и друштвеног живота. Иако се у савременом тренутку његово деловање неретко умањује и недовољно примећује, Исаковић је на битан начин обележио читаву другу половину 20. и сам почетак 21. века. Без обзира на разноврсност приступа и закључака, у једноме се тумачи и писци слажу: Исаковићево лирски интонирано, брижљиво исприповедано и модерно дело представља потресно сведочанство о тешким ратним, а понекад и подједнако тешким мирнодопским околностима, које су за писца постале симбол свеопште борбе за право човека да буде човек.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна престала да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)