ФЕСТИВАЛ МУЗИЧКЕ ИЗУЗЕТНОСТИ У ЋУПРИЈИ ОД 1. ДО 8. ЈУЛА: Немања за отварање

М. Н. М.

23. 06. 2023. у 15:40

ЋУПРИЈА ће, током првих осам дана јула, постати стециште најизврснијих музичких уметника, захваљујући Фестивалу музичке изузетности "Раванелиус", чије се четврто издање одвија у овој, години великог јубилеја ћупријске Школе за музичке таленте - која те изузетне музичаре ствара већ пола столећа.

ФЕСТИВАЛ МУЗИЧКЕ ИЗУЗЕТНОСТИ У ЋУПРИЈИ ОД 1. ДО 8. ЈУЛА: Немања за отварање

Промо

Овогодишњи "Раванелиус" отвориће један од најбољих светских виолиниста, Немања Радуловић, који ће са оркестром "Дабл сенс" представити нови албум "Корени". До 8. јула на Отвореној сцени Школе за музичке таленте, у Основној музичкој школи "Душан Сковран", као и на отвореној сцени Моравског парка, смењиваће се најбољи домаћи и светски музичари, али и мастеркласови, радионице, трибине, представе и музички биоскоп.

- За ове четири године "Раванелиус" је прерастао у догађај који има наступе највећих имена класичне музике, и изузетно занимљив програм - каже Стефан Стаменковић, директор "Раванелиуса", који се уписао на мапу најпрестижнијих европских фестивала, бележећи наступе више од 150 врхунских извођача из земље и света и више од 4.000 посетилаца.

- Немања Радуловић је свакако највећа звезда овогодишњег "Раванелиуса", али издвојио бих наступ наше најбоље фрулашице Неде Николић, која предаје у Ирској учећи студенте балканским мелодијама, које ће представити и публици са својим триом, затим наступ познатог кларинетисте Огњена Поповића и сјајног македонског оркестра "Профундис", којим ће дириговати Ђурђица Дашић - наводи уметнички директор фестивала Драган Ђорђевић Сузуки, и додаје: - Биће одржан и округли сто о музичкој критици, за децу ће бити изведена опера "Ивица и Марица", као и музички биоскоп, професор Панта Величковић водиће радионицу израде гудачких инструмената...

Данијела Јовић, директорка Школе за музичке таленте, једне од само три овакве музичке школе у свету (уз "Централну музичку школу" у Москви и "Школу Јехуди Мењухин" у Лондону), не крије радост што су се, после сталних њихових гостовања по земљи и свету, најзад стекли услови да свет дође у Ћуприју, "на лице места".

- Школу за музичке таленте основали су пре 50 година професори Лазар Марјановић и Јован Ракић (коме ће бити посвећен део фестивалског програма). Школа је гудачког смера, ученици током десетогодишњег школовања живе у условима интернатског смештаја и савладавају веома интензиван програм. Ове године на "Раванелиусу", садашњи и бивши ученици Школе за музичке таленте, под диригентском палицом Дејана Дачића (једног од бивших ђака који долази у Ћуприју), извешће дела Холста, Сибелијуса, Дитерсдорфа, Вивалдија, Фореа, Баха, Акутагаве и Ирене Поповић Драговић (још једне бивше ученице) - открива Данијела Јовић.

Уз Школу за музичке таленте и Основна музичка школа "Душан Сковран" прославиће ове године својих 70 година рада, пријатељским концертом на коме ће наступити најбољи ученици три музичке школе из региона.

Огњен Поповић, солиста и композитор

КЛАРИНЕТИСТА Огњен Поповић, који последњег дана фестивала наступа уз Македонски камерни оркестар "Профундис", каже да је Ћуприја место где се, пре више од 30 година, први пут у животу нашао у улози солисте, припремајући са оркестром Школе за музичке таленте Моцартов концерт за кларинет и наступ на Бемусу 1991:

- Данас су многи ученици и чланови тадашњег оркестра успешни професионалци, професори и моји пријатељи. Посебно ме радује чињеница што ћу са Македонским камерним оркестром извести своје дело "Three summer days" и представити се публици и као композитор - открива кларинетиста Огњен Поповић. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Ово је најновији услов за Русе да би учествовали на Играма Париз 2024